6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportUn punct pentru Niculae şi Munteanu

Un punct pentru Niculae şi Munteanu

Fără Gabriel Tamaş, dar cu Daniel Niculae şi Vlad Munteanu titulari, Auxerre a remizat la Lorient şi este la cinci puncte de retrogradare.

AJ Auxerre, cu Daniel Niculae şi Vlad Munteanu integralişti, a obţinut un rezultat de egalitate, scor 1-1, pe terenul formaţiei Lorient, în etapa a 29-a a campionatului Franţei. Ambele goluri au fost marcate în numai două minute. Fundaşul dreapta al oaspeţilor, Jaures, a deschis scorul în minutul 73, din penalti, iar un minut mai târziu, Lorient a egalat graţie reuşitei lui Saifi. Daniel Niculae a jucat vârf împins şi a fost notat cu 5,5 de cotidianul L’Equipe, o notă la fel de mare primind doar portarul Riou, în timp ce Vlad Munteanu a primit nota 5 pentru prestaţia sa de la centrul terenului. Transferat în iarnă la Auxerre de la VfL Wolfsburg, Munteanu a fost pentru prima dată titular la formaţia franceză. El a mai evoluat în patru partide, dar a intrat pe parcursul reprizei secunde. În disputa de la Lorient, al treilea român din lotul lui Auxerre, Gabriel Tamaş, nu a fost folosit.

După acest rezultat de egalitate, echipa antrenată de Jean Fernandez rămâne pe locul 13 în clasament, la cinci puncte de prima poziţie retrogradabilă.

Lyon, tot mai aproape de un nou titlu

Etapa a 29-a din Ligue 1 a apropiat-o şi mai mult pe campioana Olympique Lyon de al şaptelea titlu consecutiv. Formaţia antrenată de Alain Perrin a câştigat fără probleme, cu 3-0, partida disputată în deplasarea cu o echipă de tradiţie, AS Monaco. Lyonezii au încheiat încă din prima repriză conturile cu gruparea din Principat, punctând prin Keita (’20, ’38) şi Fred (’35). În partida de pe stadionul „Louis al II-lea“, la care au asistat 12.000 de spectatori, a domnit fairplay-ul, arbitrul întâlnirii arătând o singură dată cartonaşul galben.

După succesul de la Monaco, Lyon s-a distanţat la nouă puncte de Girondins Bordeaux, ocupanta poziţiei secunde, care a jucat aseară, după închiderea ediţiei, cu Strasbourg, pe teren propriu.

Echipele din subsolul clasamentului au amânat cu încă o rundă luarea unei opţiuni, PSG, Sochaux şi Toulouse remizând pe linie.

Scorul etapei a fost stabilit de Lille, care a umilit-o pe Caën cu 5-0, pentru gazde reuşind câte o „dublă“ Lichtsteiner şi Cabale, în timp ce ultimul gol a fost marcat de Frau.

Ligue 1, etapa a 29-a

Rezultatele înregistrate: Monaco – Lyon 0-3, Sochaux – Nancy 1-1, Le Mans – Rennes 1-1, Metz – Nice 1-2, Lorient – Auxerre 1-1, PSG – Valenciennes 1-1, Saint-Etienne – Toulouse 0-0, Lille – Caen 5-0. Aseară s-au jucat meciurile Bordeaux – Strasbourg şi Lens – Marseille.

Clasament: 1. Lyon 61 de puncte; 2. Bordeaux 52; 3. Nancy 49; 4. Marseille 45; 5. Nice 43; 6. Le Mans 42; 7. Lille 39; 8. Lorient 39; 9. Valenciennes 38; 10. Rennes 38; 11. Saint-Etienne 37; 12. Monaco 37; 13. Auxerre 37; 14. Caen 36; 15. Strasbourg 35; 16. Lens 33; 17. PSG 32; 18. Sochaux 32; 19. Toulouse 30; 20. Metz 18.