12 C
Știri de ultima orăSportOltchim a ieşit cu fruntea sus

Oltchim a ieşit cu fruntea sus

Handbalistele de la Oltchim au aflat în autocar, pe drumul de la Olăneşti (acolo unde au fost în cantonamentul centralizat) către Râmnicu Vâlcea, că nu mai au şanse de calificare în semifinalele Ligii Campionilor. La Togliatti, Lada învinsese la limită, 28-27, pe FC Nürnberg, după un final dramatic în care nemţoaicele au condus şi la patru goluri diferenţă, iar gruparea olteană urma să termine Grupa A semifinală pe locul III al clasamentului, indiferent de rezultatul ultimei partide, cu ETO Gyor. Iubitorii handbalului din Vâlcea nu s-au mai înghesuit la casele de bilete ca la partidele precedente şi, pentru prima dată, tribunele Sălii „Traian“ nu au mai fost arhipline la un meci de Liga Campionilor. „Galacticele“ Oltchimului s-au ţinut însă de cuvânt şi au jucat partida ca pe o finală. La pauză, campioana României conducea cu 18-13, iar în repriza a doua, oltencele au jucat şi la spectacol. Într-o atmosferă frumoasă, cu spectatorii care au scandat la unison „Suntem mândri de voi“, s-a terminat parcursul din acest an al Oltchimului în Liga Campionilor. Chimistele s-au impus cu 32-27 în faţa unguroaicelor de la ETO Gyor, au fost mai bune în fiecare dublă manşă contra celorlalte trei adversare, dar vor vedea semifinalele la televizor din cauza rezultatului de egalitate de la Nürnberg şi a aranjamentului dintre Lada şi Gyor.