10.6 C
Știri de ultima orăSportBayern, bătută de Energie

Bayern, bătută de Energie

Formaţia din Cottbus a devenit sâmbătă cea de-a doua echipă din Bundesliga care a reuşit să câştige în faţa grupării bavareze în acest sezon.

Energie Cottbus a furnizat cea mai mare surpriză a etapei a 24-a a primei ligi germane, învingând sâmbătă, acasă, cu 2-0, pe lidera Bayern München. Energie a devenit astfel cea de-a doua din Bundesliga care s-a impus în faţa formaţiei bavareze în acest sezon. Graţie celor două goluri marcate de atacantul sârb Branko Jelic în disputa de la Cottbus, lupta pentru titlul de campioană a Germaniei a fost relansată.

Fosta echipă a lui Vlad Munteanu şi Sergiu Radu a abordat partida cu Bayern fără a ţine cont de cele 33 de puncte care o despărţeau de formaţia bavareză. Jelic, care are 30 de ani, a deschis scorul după 18 minute, dar meciul părea să revină la normal când Bayern a primit un penalti în minutul 29. Totuşi, francezul Franck Ribery a ratat şi Jelic a dublat avantajul la scurt timp, pentru a asigura cele trei puncte vitale pentru Energie.

În fruntea clasamentului, avantajul lui Bayern München a fost redus la cinci puncte, după ce Hamburg a învins Borussia Dortmund graţie unui gol marcat de Jose Paolo Guerrero, în minutul 63.

Marica a pasat decisiv

În lupta pentru Cupa UEFA, campioana en-titre, VfB Stuttgart, la care atacantul român Ciprian Marica a dat o pasă decisivă şi a jucat până în minutul 63, a remizat, 1-1, în fieful lui VfL Bochum, pentru a păstra un avantaj de două puncte faţă de Eintracht Frankfurt, care a câştigat la Karlsruher prin golul lui Michael Fink.

Echipa românilor Mihai Tararache, Iulian Filipescu şi Claudiu Niculescu, MSV Duisburg, deţine în continuare lanterna roşie. Toţi cei trei români au fost integralişti în meciul pierdut vineri de Duisburg, în deplasare, cu Schalke 04, scor 1-2. Duisburg a deschis scorul în minutul 20, prin Georgiev, dar gazdele s-au impus în repriza secundă prin reuşitele lui Kuranyi (’60) şi Westermann (’74).

Claudiu Niculescu s-a evidenţiat în minutul 2, când şutul său din lovitură liberă a trecut puţin pe lângă poartă. Ceilalţi doi fotbalişti români ai lui Duisburg au fost protagoniştii unei faze hilare în repriza a doua, când Filipescu l-a lovit involuntar pe Tararache, care a avut nevoie de intervenţia medicilor.

Bundesliga, etapa a 24-a

Rezultatele înregistrate: Hansa Rostock – Hertha Berlin 0-0, Karlsruher – Eintracht Frankfurt 0-1 (M. Fink ’25), VfL Bochum – VfB Stuttgart 1-1 (Dabrowski ’20 / Hitzlsperger ’47), Hamburger SV – Borussia Dortmund 1-0 (Guerrero ’63), Hannover 96 – Arminia Biefeld 2-2 (Bruggink ’16, Stajner ’56 / Mijatovic ’14, Eigler ’38), Energie Cottbus – Bayern München 2-0 (B. Jelic ’18, ’38), Schalke 04 – Duisburg 2-1 (Kuranyi ’59, Westermann ’74 / Georgiev 20). Partidele Bayer Leverkusen – Nürnberg şi Werder Bremen – Wolfsburg s-au jucat aseară, după închiderea ediţiei.

Clasament: 1. Bayern München 50 de puncte; 2. Hamburger SV 45; 3. Werder Bremen 43; 4. Bayer Leverkusen 41; 5. Schalke 41; 6. VfB Stuttgart 38; 7. Eintracht Frankfurt 36; 8. Karlsruher 36; 9. VfL Wolfsburg 33; 10. Hannover 33; 11. Hertha Berlin 32; 12. VfL Bochum 31; 13. Borussia Dortmund 29; 14. Hansa Rostock 24; 15. Energie Cottbus 20; 16. Arminia Bielefeld 20; 17. FC Nürnberg 18; 18. MSV Duisburg 18.