11.4 C
Știri de ultima orăSportMedalii cu sacul pentru olteni

Medalii cu sacul pentru olteni

Oraşul Covasna a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute Campionatul Naţional de karate, stilul Shotokan, competiţie care a adunat la start aproximativ 300 de sportivi, legitimaţi la 30 de cluburi.
Karateka de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“ din Craiova, antrenaţi de Geri Mitroi, au cucerit 17 medalii la această competiţie: patru de aur, cinci de argint şi opt de bronz.
Au intrat în posesia medaliei de aur: echipa de minicadete (Andreea Zarea, Adnana Popa, Andrada Popa), Cristian Salhani (minicadeţi, +65 kg), echipa masculină de kata 12-13 ani (Alex Ghilă, Vladimir Clincea, Ionuţ Mitrică) şi Mihai Teiuşanu (categoria copii III). Medalii de argint au obţinut: echipa masculină copii III (Bogdan Croitoru, Mihai Teiuşanu, Sebastian Olaru), echipa feminină copii III (Lavinia Marinescu, Anisia Iova, Andreea Zare), Adnana Popa, Anghel Adrian (minicadeţi, +65 kg) şi echipa masculină de seniori (Radu Duţu Băluţă, Daniel Popescu, Cristian Salhani). Pe treapta a treia a podiumului au urcat Mihai Teiuşanu, Marius Florescu, Lavinia Marinescu, Robert Dinuică, Anesia Iova, Ionuţ Mitrică, Andrada Popa şi echipa de minicadeţi (C. Salhani, R. Dinuică, A. Anghel).

Opt titluri naţionale la Vâlcea

Vâlcea a fost reprezentată de 24 de sportivi de la cluburile „Ioniţă Sport Center“ şi CSŞ Râmnicu Vâlcea. Aceştia au obţinut 25 de medalii la kumite: opt de aur, zece de argint şi şapte de bronz. De la CSŞ Vâlcea au obţinut titlul naţional următorii sportivi: Elena Moţoc (kumite individual, +60 kg, Cătălin Şarpe (kumite individual, – 60 kg) şi Nicolae Dăncilă (kumite individual, – 45 kg). De la CS „Ioniţă Sport Center“ Alina Mitran a cucerit două medalii de aur la kumite, individual feminin, la -60 kg şi Open, Marian Petrache, la -65 kg. La echipe feminin au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului Alina Mitran, Elena Olaru şi Andrea Cârceag, iar echipa campioană de la masculin a fost compusă din Marian Petrache, Mihai Safta şi Cătălin Grigoriu.
Titlurile de vicecampioni au fost cucerite de: Silvia Rădulescu (-50 kg), Anca Moţoc (-55 kg), Ştefan Pădureţ (-35 kg) – toţi de la CSŞ Vâlcea. De la „Ioniţă Center“ pe poziţia secundă s-au clasat: Diana Gheorghe      (-52 kg), Ali Hajar Alhaj (-50 kg), Petre Cumpănăşoiu (-60 kg), Elena Olaru (-50 kg), Mihai Safta (-85 kg şi Open) şi Cătălin Grigorescu (-70 kg). Medalii de bronz au obţinut: Ioana Ioniţă, Marian Rădoi, Petre Cătălin (toţi de la CSŞ Vâlcea), George Gâlcă, Bogdan Nicula, Andrea Cârjan şi Elena Olaru (toţi de la „Ioniţă Center“).