8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportLens a avut meci dificil cu Le Mans

Lens a avut meci dificil cu Le Mans

Formaţia Lens s-a calificat în finala Cupei Ligii, după ce miercuri seară a eliminat în semifinalele competiţiei pe Le Mans, cu scorul de 5-4, după prelungiri. Lens şi-a adjudecat locul în finală în urma unui meci pe viaţă şi pe moarte, Keita fiind artizanul calificării. El a marcat golul victoriei în reprizele de prelungiri, cu doar două minute înainte de fluierul final ce trimitea partida la loviturile de departajare.

Le Mans a început bine partida, Gervinho şi Hassan Yebda marcând câte un gol. RC Lens a reuşit să revină, ajutată de autogolul lui Tulio De Melo, şi a egalat până la pauză prin golul lui Loic Remy din ultimele minute de joc ale primei părţi. Odată ieşiţi de la cabine, echipa lui Jean-Pierre Papin a forţat în atac, până în minutul 64 reuşind să mai înscrie de două ori, prin Aruna Dindane şi Olivier Monterubbio. Le Mans a egalat prin două acţiuni fulgerătoare la capătul cărora s-au aflat Daisuke Matsui şi Tulio De Melo. Meciul a ajuns astfel în prelungiri şi, când toată lumea se aştepta ca deznodământul finalei să fie stabilit de loviturile de departajare, Keita a reuşit lovitura de graţie cu doar două minute înainte de final.

RC Lens va juca finala împotriva celor de la PSG, partida urmând să se dispute pe „Stade de France“, pe 29 martie.