10.6 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGorjenii, eliminaţi

Gorjenii, eliminaţi

Sub privirile selecţionerului Victor Piţurcă, echipa Pandurii a ratat calificarea în semifinalele Cupei României, fiind eliminată, la penaltiuri, de Gloria Buzău, scor 3-2 (0-0 după 120 de minute). Oltenii au început în forţă şi puteau deschide scorul după trei minute, însă Piţurcă Jr. a reluat cu latul din opt metri, peste poartă. Antrenorul Teixeira şi-a asumat criticile lui Condescu şi a mizat pe o linie cu patru fundaşi, care a dat mai multă siguranţă echipei, gorjenii atacând însă haotic. După un sfert de oră, Gloria a pus stăpânire pe joc şi s-a mutat în terenul oltenilor, Vigariu şutând prin faţa porţii lui Mingote, rămas fără replică. Portarul portughez nu a contat nici la şutul lui Cl. Ionescu din interiorul careului, din fericire, mingea lovind bara.
După pauză, gorjenii, pe fondul unui joc mediocru, şi-au creat o singură situaţie notabilă de gol, la reluarea lui Jessui cu capul. Buzoienii au emis pretenţii la calificare doar prin şutul lui Dino Eze, care s-a scurs pe lângă poartă (’83). În prelungiri, a mai fost de notat doar şutul lui Simion, respins excelent de Mingote.
La penaltiuri, Gloria s-a impus cu 3-2, după 12 lovituri de la 11 metri. Pentru Pandurii au marcat Stângă şi Anilton, Orac şi Wandeir trimiţând mingea în bară, iar Cardoso şi Jessui, peste poartă.
Teixeira a folosit următorul unsprezece: Mingote – Rusu, Anilton, Chibulcutean, Cardoso – Iordache (’46, Pintassilgo), Stângă, Soares (’72, Jessui), Orac, Vasilache (’46, Wandeir) – Piţurcă. Iată celelalte rezultate din sferturile competiţiei: Dacia Mioveni – Dinamo 1-0, Unirea Urziceni – Rapid 1-0. Partida CFR Cluj – FC Braşov s-a jucat aseară, după închiderea ediţiei.