15.9 C
Știri de ultima orăSportVictorie în ultimul amical

Victorie în ultimul amical

CSM Râmnicu Vâlcea a terminat cu o victorie seria partidelor amicale din această pauză competiţională. Gruparea din Zăvoi a jucat la Craiova cu echipa de Liga a III-a Gaz Metan CFR, în primele 45 de minute disputa fiind echilibrată. Vâlcenii au marcat prin Nemanja Vidakovic, dar au intrat la cabine la egalitate, 1-1, pentru gazde punctând Lepădat. În partea doua a întâlnirii, elevii lui Marian Bondrea s-au dezlănţuit şi au punctat de trei ori, toate reuşitele fiind semnate de brazilianul Luiz Robson.
Tehnicianul echipei din Zăvoi a folosit următorul unsprezece: Rusandu – Pasăre, Sandea, Vişa, Vlad – Voicu, Grigoruţă, Larie, S. Popescu – Boroiban, Vidakovic. Pe parcursul meciului au mai intrat şi ceilalţi fotbalişti trecuţi pe foaia de joc. De partea cealaltă, antrenorii Cristea Boldici şi Ionel Luţă au început partida cu: Vulpescu – Grecu, Pătrană, Nicola, Anuţa – Niţă, Piţiche, Sterie, Giurcă – Lepădat, Buzărnescu. Au mai jucat: Vulpe, Cimpoieru, Dănănae, Ionică, Matei, Rioşeanu.
Vâlcenii nu au avut liber după acest ultim amical şi au intrat în regim de semicantonament, la baza sportivă din Zăvoi, pentru a pregăti debutul returului de campionat, CSM întâlnind sâmbătă la Hunedoara echipa Corvinul.
După ce în această pauză competiţională a suferit două operaţii, una la menisc, alta la ligamentele încrucişate, fundaşul vâlcean Marinel Stanca va rata întreg returul. Lui Marin Vătavu i s-a recomandat o perioadă de repaus de maximum o lună, în timp ce Iosif Melcea se pregăteşte separat şi va relua antrenamentele peste două săptămâni.