6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTunarii, umiliţi de diavoli

Tunarii, umiliţi de diavoli

În optimile de finală ale Cupei Angliei, Manchester United a şters pe jos cu lidera din Premier League, Arsenal Londra, „diavolii“ învingându-i pe „tunarii“ lui Arsene Wenger cu 4-0. Pentru trupa lui Alex Ferguson au marcat Rooney (’16), Fletcher (’20, ’74) şi Nani (38).

Tot în această fază a competiţiei s-a mai produs o surpriză de proporţii. Liverpool continuă criza rezultatelor, echipa antrenată de Rafael Benitez fiind eliminată după ce a pierdut, cu scorul de 1-2, meciul disputat în faţa formaţiei Barnsley, din liga a doua engleză. Pentru „cormorani“ a marcat Kuyt, în minutul 32, când a stabilit şi scorul pauzei, însă Barnsley a revenit în partea secundă. Foster a egalat, în minutul 57, iar Howard a încremenit asistenţa de pe „Anfield“ când a marcat golul victoriei în minutul trei de prelungire al partidei.

Alte rezultate din optimile de finală ale Cupei Angliei: Chelsea – Huddersfield 3-1 (Lampard ’18, ’60, Kalou ’70 / Collins ’45), Coventry – West Bromwich 0-5 (Brunt ’12, Bednar ’59, ’69-penalti, Miller ’76, Gera ’78), Bristol – Southampton 1-0 (Lambert ’84), Cardiff – Wolverhampton 2-0 (Whittingham ‘2, Hasselbaink ’11).