21.7 C
Știri de ultima orăSportEgipt, campioana Africii pentru a şasea oară

Egipt, campioana Africii pentru a şasea oară

Echipa naţională a Egiptului a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni, ediţia 2008, găzduită de Ghana, după ce a învins în finală reprezentativa similară a Camerunului, cu scorul de 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Aboutrika, în minutul 76, în urma unei greşeli a fundaşului camerunez Song. Finala a fost lipsită de spectacol, cele două echipe jucând modest. În minutul 82 al partidei, camerunezii au solicitat o lovitură de la 11 metri, după un henţ al unui fundaş egiptean, însă centralul a lăsat jocul să continue.

Mijlocaşul egiptean Hosni Abd-Rabou a fost desemnat cel mai bun jucător al competiţiei, echipa câştigătoare, Egipt, având cinci fotbalişti selecţionaţi în formaţia turneului. Marile surprize sunt absenţele din primul unsprezece ale lui Samuel Eto’o, cel mai bun marcator din istoria Cupei Africii, şi Didier Drogba.

Echipa turneului arată astfel: Essam Al-Hadari (Egipt) – Geremi Njitap (Camerun), Alexandre Song (Camerun), Michael Essien (Ghana), Wael Gomaa (Egipt) – Hosni Abd-Rabou (Egipt), Sulley Muntari (Ghana), Yaya Toure (Coasta de Fildeş) – Mohammed Abou-Treika (Egipt), Amr Zaki (Egipt), Manucho (Angola).