12.6 C
Știri de ultima orăSportRomânii lui Auxerre, învingători in extremis

Românii lui Auxerre, învingători in extremis

Auxerre se depărtează încet, dar sigur de zona retrogradării. La succesele francezilor pregătiţi de Jean Fernandez contribuie şi românii Tamaş, Niculae şi Munteanu.

Cei trei jucători români legitimaţi la formaţia franceză AJ Auxerre, Gabriel Tamaş, Daniel Niculae şi Vlad Munteanu, au fost prezenţi pe teren în partida pe care „alb-albaştrii“ au câştigat-o cu 2-1 la Rennes, în etapa a 24-a din Ligue 1. Oliech, de la oaspeţi, a deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, iar Pagis, de la bretoni, a egalat în minutul 49. Golul victoriei lui Auxerre a fost înscris de acelaşi Oliech în minutul 90.

Gabriel Tamaş a fost titular şi a rămas pe teren până la fluierul final, evoluând în nota echipei, fiind notat de cotidianul L’Equipe cu 5,5. Fundaşul român a bifat cea de-a 18-a prezenţă a sa în actuala ediţie a campionatului, în 16 dintre cele 18 partide jucate fiind folosit ca titular. Daniel Niculae, accidentat uşor în urmă cu o săptămână, fapt pentru care a ratat şi meciul României din Israel, a stat pe banca de rezerve până în minutul 68, când antrenorul Jean Fernandez l-a introdus în locul lui Quercia. Al treilea român din lotul lui Auxerre, Vlad Munteanu, sosit în Franţa în urmă cu mai puţin de zece zile, a intrat pe gazonul stadionului din Rennes în minutul 90 şi şi-a făcut cu această ocazie debutul în Ligue 1. Graţie victoriei obţinute sâmbătă seară, Auxerre a urcat pe locul al 15-lea în clasament, având 29 de puncte.

Bordeaux ţine pasul cu Lyon

Girondins Bordeaux, echipă aflată pe poziţia secundă în campionatul Franţei, a obţinut o victorie clară pe teren propriu, 3-0 cu Metz, care-i permite să se menţină la patru puncte distanţă de lidera Olympique Lyon. Cel mai bun jucător al bordolezilor, atacantul argentinian Fernando Cavenaghi a reuşit o „dublă“, punctând în minutele 26 şi 73. Al treilea gol al grupării de pe „Jacques Chaban-Delmas“ a fost înscris de Alou Diarra.

O victorie la fel de clară a izbutit şi Lyon, 4-1 cu Sochaux, în faţa propriilor fani. Bodmer a deschis scorul în minutul 2, iar oaspeţii au egalat în repriza a doua prin Pancrate (’52). Acelaşi Bodmer a dus scorul la 2-1 în minutul 76, iar ultimele două goluri ale lyonezilor au fost înscrise în prelungirile partidei de Sydney Govou (’90+1) şi Benzema (’90+4). Cu 48 de goluri în 24 de etape, Lyon are şi în acest sezon cel mai bun atac şi are totodată prima şansă de a câştiga al şaptelea titlu consecutiv.

Şi ocupanta locului al treilea în Ligue 1, AS Nancy, considerată revelaţia acestui sezon, a câştigat, la limită, cu 1-0, pe teren propriu, în faţa lui Toulouse, echipă aflată în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Singurul gol al meciului de pe arena „Marcel – Picot“ a fost marcat de Puygrenier, în minutul 90, din penalty.

Campionatul Franţei, etapa a 24-a

Rezultate: Bordeaux – Metz 3-0, Lyon – Sochaux 4-1, Monaco – Lille 0-0, Nancy – Toulouse 1-0, Paris SG – Le Mans 0-0, Rennes – Auxerre 1-2, Strasbourg – Saint Etienne 3-0, Valenciennes – Lorient 3-0. Partidele Caen – Lens, Nice – Olympique Marsille s-au jucat aseară. Clasament: 1. Lyon 49 de puncte; 2. Bordeaux 45; 3. Nancy 41; 4. Nice 37; 5. Monaco 35; 6. Valenciennes 35; 7. Caen 34; 8. Le Mans 34; 9. Lorient 33; 10. Marseille 32; 11. Strasbourg 32; 12. Paris SG 30; 13. Rennes 30; 14. Saint Etienne 29; 15. Auxerre 29; 16. Lille 28; 17. Lens 27; 18. Toulouse 27; 19. Sochaux 23; 20. Metz 9. Etapa viitoare: Auxerre – Toulouse; Le Mans – Lyon; Lens – Nice; Lille – Rennes; Lorient – Strasbourg; Metz – Valenciennes; Monaco – Bordeaux; Marseille – Paris SG; Saint Etienne – Nancy; Sochaux – Caen.