16.2 C
Știri de ultima orăSportEgipt şi Camerun, în penultimul act

Egipt şi Camerun, în penultimul act

În ciuda faptului că a făcut un meci bun, Angola nu a putut să oprească naţionala Egiptului din cursa către semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni din Ghana. Egiptenii au deschis destul de repede scorul, în minutul 23, prin Abdel, care a transformat o lovitură de la 11 metri. Penaltiul a fost dictat foarte uşor de arbitrul japonez al întâlnirii, care a sancţionat faptul că un jucător din zid a atins involuntar mingea cu mâna la o lovitură liberă. Avantajul „faraonilor“ a durat doar 3 minute, pentru că Manucho a marcat pentru Angola. În minutul 38, egipteanul Zaky a marcat golul de 2-1, profitând de o mare eroare a defensivei angoleze. În semifinalele Cupei Africii, Egiptul va da piept cu puternica reprezentativă a Coastei de Fildeş.

Tot în penultimul act a ajuns şi naţionala Camerunului, care a avut nevoie de prelungiri pentru a elimina Tunisia. „Leii neîmblânziţi“ au condus cu 2-0, graţie golurilor marcate de Mbia (’19) şi Geremi (’28). Tunisia a redus din handicap în minutul 35, prin Saada, şi a egalat prin golul lui Chikhaoui cu zece minute înaintea expirării timpului regulamentar. Golul care a trimis Camerunul în semifinale a fost înscris de Mbia în minutul 93. Adversara camerunezilor va fi selecţionata ţării gazdă, Ghana.