22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportElevii lui Stuparu s-au bătut singuri

Elevii lui Stuparu s-au bătut singuri

Handbaliştii de la CS Universitatea Craiova au fost învinşi pentru a treia oară în acest sezon de SCM Braşov. Oltenii au pierdut disputa de duminică de la Braşov la o diferenţă de şapte goluri, scor 37-30 (17-16), şi au coborât pe locul patru în clasamentul seriei B din Divizia A. Deşi formaţia din oraşul de sub Tâmpa este una dintre candidatele la promovare, alături de CS H&V Piteşti, antrenorul principal al celor de la CSU Craiova, Paul Stuparu, crede că jucătorii săi s-au bătut singuri. „Până în minutul 42, scorul a fost strâns. Apoi, în patru-cinci minute, pe fondul unor greşeli copilăreşti ale jucătorilor noştri, gazdele s-au desprins. Portarii Păun şi Trancă au apărat foarte slab, mai mult s-au lovit mingile de ei. Nu ne-au ajutat deloc când aveam mai mare nevoie. De asemenea, Cristea, Mărgineanu, Dodon şi Niţu au jucat foarte slab. Mulţi au impresia că merg în excursie, nu la meciuri“, a povestit Paul Stuparu.
Cei mai buni marcatori ai echipei craiovene au fost Mincan (11 goluri), Bârlogeanu şi Şerban (câte cinci goluri).
În celelalte partide din prima etapă a turului II s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM Bucureşti – Petrolul Teleajen Ploieşti 28-32, CS H&V Piteşti – Triumf Phoenix Călăraşi 43-25 şi Universitatea Valahia Târgovişte – Teleorman Alexandria 32-19. În clasament conduce CS H&V Piteşti (28 de puncte), urmată pe podium de SCM Braşov (28 p) şi Petrolul Teleajen Ploieşti (17 p). CSU Craiova ocupă locul patru, cu 16 puncte, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu, cu Teleorman Alexandria.