13.4 C
Știri de ultima orăSportDoar patru puncte pentru vâlceni

Doar patru puncte pentru vâlceni

BC Râmnicu Vâlcea a pierdut al nouălea joc din acest sezon. Gaz Metan Mediaş a profitat de propriul teren şi s-a impus sâmbătă în faţa echipei lui Cristi Achim cu scorul general de 75 – 71. Dejan Mladenovic şi compania au început meciul cu Gaz Metan în forţă şi chiar şi-au adjudecat primul sfert (22-23). Sfertul al doilea a fost echilibrat. Apărările celor două echipe au mers foarte bine, lucru care a dus la terminarea sfertului secund cu scorul de 14-14. După pauză,  împins „de la spate de public“, Gazul a preluat frâiele jocului şi s-a desprins decisiv în partea a doua a sfertului trei. Sfert ce s-a terminat cu scorul de 32-17. Ultimele zece minute le-au aparţinut vâlcenilor. Isleam Shenai şi compania au recuperat punct după punct, dar cele zece minute ale sfertului nu au fost destule pentru a răsturna diferenţa de 14 puncte. Scorul sfertului patru a fost de 7-17 pentru BC Vâlcea şi doar patru puncte au stat între trupa lui Achim şi victorie.

De râsu-plânsu

Plecate cu speranţe la Sf. Gheorghe, jucătoarele de la CET Govora s-au întors cu „coada între picioare“. Pentru a rămâne în apropierea podiumului, elevele lui Mihai Toma aveau nevoie de o victorie în partida cu LMK Sfântu Gheorghe. Gazdele le-au avertizat pe vâlcence încă din primul sfert, când s-au impus cu 11-7. Diferenţa de patru puncte nu era mare şi putea fi remontată uşor. Din păcate, CET a continuat jocul slab, iar LMK s-a distanţat la nouă puncte, scorul pauzei fiind 31-22. În sfertul trei, lucrurile au mers în aceeaşi direcţie, gazdele- în atac, iar govorencele- inexistente pe teren (17-8). Cu un avantaj consistent, în ultimele zece minute LMK nu a mai accelerat, dar nici aşa CET nu a reuşit să câştige, cedând şi sfertul patru cu 15-13. Scorul general a fost 63-43. După această înfrângere, CET Govora rămâne pe poziţia a opta în clasament.