5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNico, la al şaselea gol

Nico, la al şaselea gol

Atacantul român Daniel Niculae a marcat unul dintre golurile formaţiei sale, AJ Auxerre, care s-a impus cu scorul de 3-0, în faţa echipei Le Mans, contând pentru etapa a 15-a a campionatului Franţei. Chafni a marcat primul gol al gazdelor în minutul 35, iar Niculae, folosit ca titular de antrenorul Jean Fernandez, a majorat avantajul gazdelor în minutul 81. Jelen a închis tabela cu trei minute înainte de fluierul final. „Nico“ a fost înlocuit în minutul 90 al partidei de Jasse. Acesta a fost al şaselea gol marcat de atacantul român în actuala ediţie a campionatului Franţei. Pentru prestaţia sa din meciul cu Le Mans, Niculae a fost notat cu 5,5 de cotidianul L’Equipe. Celălalt român de la Auxerre, fundaşul Gabriel Tamaş, a fost titular ieşit de pe teren în minutul 62, fiind înlocuit cu Grichting. Tamaş a fost notat cu 5 de L’Equipe. În urma victoriei înregistrate în partida cu Le Mans, Auxerre ocupă locul 16 în clasament.
În alt meci jucat duminică seară în Ligue 1, Nisa a învins pe teren propriu cu scorul de 2-1 pe Paris Saint-Germain. Au marcat Laslandes (‘8) şi Kone (’38) pentru gazde, în timp ce reuşita parizienilor a purtat semnătura lui N’Gog. În clasament, lideră este Olympique Lyon, cu 34 de puncte, urmată de Nancy, cu 31 de puncte.