7.3 C
Știri de ultima orăSportCSU, din victorie în victorie

CSU, din victorie în victorie

Handbaliştii de la CS Universitatea Craiova şi-au trecut joi în cont a opta victorie din acest sezon. Jucătorii olteni       s-au impus cu scorul de 26-25 (13-10) pe terenul echipei CS Triumf Phoenix Călăraşi, consolidându-şi locul trei în clasament. Antrenorul craiovenilor, Paul Stuparu, a spus că, deşi scorul a fost strâns, nu s-a temut în nici un moment că va pierde jocul: „Am făcut un joc tactic bun. Am condus mai mereu, abia în minutul 50 ne-au egalat prima dată. Cu un minut înainte de final aveam avantaj de un gol şi am reuşit să-l păstrăm. Gazdele au făcut un joc dur, tolerat de arbitri. Vreau să-mi felicit elevii pentru dăruire şi pentru că au crezut tot timpul în victorie“.
Cei mai buni marcatori ai CS Universitatea au fost: Cordescu (şase goluri), Pascu, Şerban, Dodon  (câte cinci), Mincan (trei). Cu excepţia jucătorilor Niţu şi Dragomir, antrenorii craioveni au rulat întreg lotul. Următoarea partidă, a cincea din returul I, ar trebui să se dispute duminică, dar a fost reprogramată pentru miercurea viitoare din cauza alegerilor. CS Universitatea Craiova va avea un meci dificil, urmând să primească vizita liderei CS H&V Piteşti.