Acasă Sport Scurte ştiri

Scurte ştiri

Handbal (m), Divizia A. CSU joacă mai devreme
Handbaliştii de la CS Universitatea Craiova vor disputa meciul din etapa a noua mult mai devreme. În loc de duminică, partida din deplasare cu Handbal Teleorman Alexandria este programată astăzi, de la ora 17.00, la insistenţele oaspeţilor. Chiar dacă au avut la dispoziţie mai puţine zile pentru a pregăti acest joc, handbaliştii din Bănie nu îşi fac probleme. Antrenorul principal al echipei, Paul Stuparu, spune că echipa sa nu ar trebui să se împiedice în faţa ultimei echipe clasate, Teleorman Alexandria suferind numai eşcuri în acest sezon. „Vrem să continuăm parcursul bun. Mergem la Alexandria la victorie, nu concep altceva. Singurul jucător din lot cu probleme este Tîrnă, jucător care are probleme mai vechi la un braţ“, a spus Stuparu. După opt etape disputate, CS Universitatea Craiova ocupă un nesperat loc trei în clasament, cu zece puncte, fiind în spatele formaţiilor CS H&V Piteşti (16 puncte) şi SCM Braşov (14 puncte). De altfel, cele două echipe sunt singurele în faţa cărora oltenii s-au recunoscut învinşi.

Baschet (m), Divizia A. Spectacol marca BC Râmnicu Vâlcea
Suporterii echipei BC Râmnicu Vâlcea nu au văzut cu ochi prea buni decizia Consiliul Administrativ al clubului de a-l demite pe tehnicianul bosniac Ozren Seleskovic. Asta, mai ales că miercuri seară Mădălin Nicolae şi compania aveau un meci greu de disputat, în devans, contând pentru etapa a şaptea, împotriva celor de la Rapid Bucureşti. Cu o singură victorie la activ, BC Râmnicu Vâlcea părea victima perfectă, mai ales că pierduse antrenorul principal cu doar 48 de ore înaintea acestui meci. Rapidul mai avea de partea lui şi victoria obţinută în etapa precedentă împotriva vicecampioanei BCMUS Argeş Piteşti. Totuşi, Cristi Achim a reuşit să-şi motiveze jucătorii, iar la primul său joc ca principal din acest sezon a reuşit să spargă gheaţa. BC Râmnicu Vâlcea s-a impus cu scorul de 99-82 (22-19, 20-13, 28-22, 29-28). Diferenţa dintre cele două echipe nu a fost făcută de viteză sau tehnică. Cele 18 coşuri de trei puncte reuşite de echipa vâlceană au adus victoria acesteia. Din cauza unor probleme cu viza, Ozren Seleskovic nu a putut părăsi România şi a asistat, ca simplu spectator, la victoria vâlcenilor în faţa Rapidului. După meci, acesta a declarat că echipa a jucat bine şi că îi pare rău că nu i s-a oferit a doua şansă. Cel care l-a înlocuit pe Seleskovic, Cristi Achim, a spus la rândul său: „Dedic victoria lui Ozren. El a fost cel care a pregătit echipa. Eu nu aveam când să pregătesc acest meci în numai două zile. Rolul meu a fost acela de a-i motiva pe jucători“. Pentru BC Râmnicu Vâlcea au marcat:  Zoran Cica – 3, Isleam Shenai – 17, Eugen Melnic – 9 (1×3), Dejan Mladenovic – 12 (2×3), Vojislav Ilic – 27 (6×3), Silviu Lupusavei – 18 (6×3), Dragoş Andrei – 2, Rareş Paşca – 4 şi Marco Kijac – 7. Rapidiştii s-au evidenţiat prin Zoran Milovic – 28 (2×3), Ivan Stefanovic – 11, Dan Popescu – 10 (1×3), Adrian Voinescu – 9 (2×3) şi Ivan Karstic – 6 (2×3).

Baschet (f), Divizia A. Victorie muncită pentru CET
CET Govora a întâlnit miercuri, într-un joc devans contând pentru etapa a cincea, pe Rapid Bucureşti. Vâlcencele trebuia să treacă repede peste înfrângerea din etapa trecută şi aveau nevoie de o victorie împotriva rapidistelor. Elevele lui Mihai Toma au început în forţă, dar nici adversarele nu s-au lăsat mai prejos. Aproape după fiecare coş reuşit de Luiza Voinea şi compania venea şi replica bucureştencelor. Primul sfert a fost destul de echilibrat, 13-10, însă din sfertul al doilea lucrurile au intrat pe făgaşul normal. Cu o Janina Simionca într-o formă de excepţie, CET a început să ia avans pe tabela de marcaj. Scorul la pauză a fost 30-20. Sfertul al treilea a fost unul dezastruos pentru Rapid. Bucureştencele au cedat sfertul trei cu 16-9, şi o dată cu el orice şansă la victorie. În ultimele zece minute, elevele lui Mihai Toma nu s-au mai concentrat ca în precedentele 30 şi au început să cedeze teren. Chiar dacă Rapid şi-a adjudecat sfertul patru (12-19), CET Govora a obţinut a patra victorie din acest sezon cu scorul general de 58-48. Pentru CET Govora au marcat: Carmen Bagiu (5), Luiza Voinea (3), Cristina Duma (10), Florina Diaconu (5), Jannina Simionca (11), Laura Bocoş (8), Raluca Ungureanu (11), Ana Chirilă (5). De la Rapid Bucureşti s-au evidenţiat Laura Nacu (10), Lidia Panasiu (9) şi Călina Şerban (8).

Fotbal, categoria „Onoare“ – Vâlcea. Rezultate
Rezultatele înregistrate în etapa a XIV-a (miecuri): Seria I: FCO Brezoi – Genesis Lotru Brezoi 4-3, AS Căzăneşti Râmnicu Vâlcea – FC Budeşti 1-3, Conexin Runcu – Topologul Galicea 3-2, Viitorul Călimăneşti – Steaua Nicolae Bălcescu 4-0, AS Mihăeşti – Dinamo Râmnicu Vâlcea 2-1, Lotru Voineasa – Posada Perişani 5-0, FC Lăpuşata – Oltul Dăeşti 2-4; Unirea Tricolor Goleşti a stat. Seria II: Damila Măciuca – CSR Măciuca 4-0, Zorile Scundu – Rapid Voiceşti 7-1, Avântul Amărăşti – Viitorul Olanu 0-2, AS Creţeni – Vilarossa Laloşu 0-1, Nycoil Guşoeni – Inter Suteşti 0-1, Prima Prundeni – Victoria Ştefăneşti 5-2, Voinţa Orleşti – a stat.

Gazeta de Sud este un ziar independent care are ca scop sprijinirea comunităţii oltenilor şi a valorilor acesteia. În cei 24 de ani de existenţă, a devenit cel mai citit cotidian regional din România.