7.3 C
Știri de ultima orăSportFundaşii lui Şahtior, criticaţi

Fundaşii lui Şahtior, criticaţi

Antrenorul echipei Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu, a criticat defensiva echipei sale în meciul de marţi seară de pe teren propriu cu AC Milan, pierdut cu scorul de 3-0. „Am jucat bine timp de 65 de minute, am fost bine organizaţi şi am reuşit să blocăm multe dintre acţiunile ofensive ale adversarului. Au fost trei sau patru momente în care am fost aproape de a marca. Dacă jucătorilor mei nu le-ar fi fost frică, puteam să înscriem. Părea că meciul se va încheia la egalitate, dar am greşit după ce a fost introdus Inzaghi, iar Raţ a fost prea încet şi nu s-a putut alinia cu restul defensivei“, a spus antrenorul lui Şahtior.
Mircea Lucescu a adăugat că le-a spus fundaşilor echipei sale despre pericolul pe care îl reprezintă atacantul italian şi le-a cerut să fie foarte concentraţi la fazele de apărare. „A fost uşor pentru un atacant atât de experimentat precum Inzaghi să marcheze. Jucătorii mai tineri nu respectă mereu planul tactic, pentru că ei vor să atace mai mult, dar fiecare minge pierdută la jumătatea terenului îi dădea Milanului posibilitatea de a crea pericol în preajma porţii noastre. În afară de cele trei goluri, Milan aproape nu a avut nici o ocazie. Am încercat în ultimele 25 de minute să ne revenim, dar a fost prea puţin şi prea târziu. Avem încă şanse de a ne califica, dar vreau să învăţăm din astfel de meciuri că nu este de ajuns să practici un fotbal disciplinat timp de doar 65 de minute“, a explicat „Il Luce“.