5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportReal s-a înclinat la Sevilla

Real s-a înclinat la Sevilla

După un parcurs excelent în actuala ediţie a campionatului Spaniei, Real Madrid şi-a încheiat seria rezultatelor pozitive la Sevilla, pierzând cu 2-0 partida disputată pe „Sanchez Pizjuan“. Echipa gazdă, condusă în premieră de pe bancă de antrenorul Jimenez, înlocuitorul lui Juande Ramos, plecat la Tottenham, nu a stat prea mult la discuţii cu Real şi în minutul 21 tabela arăta deja 2-0. Mai întâi, Keita a deschis scorul (’18) la o fază la care apărarea madrilenilor nu a avut nici o reacţie, iar apoi Luis Fabiano a majorat diferenţa, ajungând la „cota“ 6 în actuala stagiune. Misiunea oaspeţilor a fost îngreunată în minutul 51, când Sergio Ramos a primit al doilea „galben“ şi a fost eliminat. Sevilla s-a dovedit a fi un coşmar pentru antrenorul Realului, Bernd Schuster, andaluzii impunându-se de trei ori din august până în prezent în faţa madrilenilor, precedentul succes al lor consemnându-se în Supercupa Spaniei. Cu toate că a pierdut, Real Madrid şi-a păstrat prima poziţie în clasament şi după această etapă, având un avans de patru puncte faţă de urmăritoarea sa, FC Barcelona, care a jucat aseară, după închiderea ediţiei. În schimb, FC Sevilla, care a avut un debut dezastruos în Primera division, a mai recuperat din distanţa care o separa de echipele fruntaşe şi a ajuns pe locul zece. Miercuri, andaluzii se vor deplasa la Bucureşti pentru meciul cu Steaua din Liga Campionilor.

Sâmbătă, din etapa a 11-a a campionatului Spaniei s-a mai jucat partida Mallorca – Valencia, încheiată cu scorul de 0-2.