24.5 C
Știri de ultima orăSportChivu, doar până la pauză

Chivu, doar până la pauză

Internaţionalul român Cristian Chivu a jucat doar 45 de minute pentru Inter, în meciul câştigat de „nerazzurri“ pe teren propriu cu Napoli, scor 2-1, în etapa a şaptea a campionatului Italiei. Românul a acuzat în pauza meciului de pe „Giuseppe Meazza“ dureri la călcâiul stâng şi la umăr, iar antrenorul Roberto Mancini a decis să nu-l forţeze, înlocuindu-l cu Maxwell. În acel moment, scorul era 2-0, pentru Inter, punctând Cruz (’20, ’35). În repriza secundă, Napoli a redus din handicap prin Sosa (’83). Pentru evoluţia sa din prima repriză, agenţia Datasport l-a notat pe Chivu cu 6. Românul a avut o intervenţie excelentă în minutul 13, când l-a oprit pe uruguayanul Zalayeta, care scăpase singur spre poartă. Graţie victoriei din meciul cu Napoli, Inter şi-a consolidat prima poziţie în clasament, având 17 puncte.
În celălalt meci din etapa a şaptea, jucat sâmbătă seară, Atalanta şi Udinese au remizat, scor 0-0.