Cercel ’11, Vlăduţi ’86.
Minerul: Mecea – Cr. Oprea, T. Csik, C. Luca, Ov. Tîlvan – Daj (’65, M. Roman), Ad. Cîmpeanu (’46, M. Rus), Vezan, V. Apostol – Chiţu, M. Niculescu. Antrenor: Marin Tudorache.
CSM Vâlcea: Mindileac – Stanca, Vişa, Chirciu, Lungan – Melcea, Ekwalla, Pasăre (’46, Cilean), Cercel (’61, Sg. Popescu) – Vlăduţi, Vidakovic (’85, Robson). Antrenor: Marian Bondrea.
Au arbitrat: M. Avram – M. Nicoară, C. Haramuz.

Gruparea din Zăvoi a jucat cartea atacului în derbiul de la Lupeni, cu Minerul, şi a izbutit primul succes din deplasare din această stagiune. Gazdele au jucat ca de obicei pe propriul teren, adică mai mult decât bărbăteşte, încercând să-şi intimideze adversarii, însă acest lucru nu a avut efect. Eforturile vâlcenilor au dat roade încă din minutul 11, atunci când juniorul Alexandru Vlăduţi i-a pasat ideal lui Ionuţ Cercel, care din şase-şapte metri a pus latul pentru 0-1.
Partea a doua a întâlnirii a început tot cu atacurile „minerilor“, care au terminat repede „benzina“, permiţându-le elevilor lui Marian Bondrea să revină la cârma jocului şi să rateze trei mari ocazii de gol, prin Vlăduţi, Vidakovic şi Melcea. Cu 15 minute înainte de final, contrar cursului jocului, Minerul putea egala, dar Vezan a ţintit bara transversală, în prima fază în care Mindileac era bătut. Conturile au fost încheiate în minutul 86, atunci când vâlcenii au izbutit un contraatac şcoală, mingea a circulat pe traseul Sergiu Popescu – Cilean – Vlăduţi, ultimul punctând în poarta adversă cu un şut sec din interiorul careului de 16 metri. CSM Râmnicu Vâlcea a cucerit trei puncte importante, care o readuc pe primul loc al clasamentului.