11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportStart promiţător

Start promiţător

Echipele de volei ale Sport Club Municipal Craiova au debutat cu dreptul în campionat, impunându-se sâmbătă, pe teren propriu. Fetele au câştigat cu scorul de 3-1 (-22, 12, 10, 18) disputa cu LPS Piteşti, iar la masculin SCM a învins pe CSS Bega Timişoara, scor 3-0 (16, 22, 18). Echipa feminină a SCM – „U“ putea câştiga fără să cedeze oaspetelor vreun set, dar jucătoarele antrenate de Adrian Cotoranu şi Puşa Dina au făcut unele greşeli în debutul meciului. „Am fi vrut să batem cu 3-0, fără să le facem adversarelor cadou vreun set. Însă, în primul set, jucătoarele noastre au arătat o lipsă de încredere în forţele proprii. Apoi, ne-am impus detaşat. Mă bucură că am început să jucăm combinativ“, a declarat după meci antrenorul Adrian Cotoranu. Acesta a trimis în teren următoarele jucătoare: Guţă, Sticlaru, Smarandache, Calefariu, Paraschiv, Udubaşa, Solcan – libero. Au mai intrat: Simovici, Toma, Clincea, Moruntale. La partidă a asistat şi primarul Antonie Solomon. La masculin, oltenii, conduşi de pe margine de Dan Pascu şi Alex Cozma, au disputat primul meci oficial de la înfiinţarea echipei şi au obţinut o victorie muncită în faţa unei formaţii bănăţene cu mulţi jucători experimentaţi în lot. Pentru SCM au evoluat: Buzatu, Bîrzu, Ghionea, Teleleu, Ad. Popescu, Prunişoară, Blaga, Păuneţă, Voineag, Marciu, Căpitanu, A. Cotoranu. În runda următoare, echipele de volei ale SCM vor evolua în deplasare: fetele vor întâlni Provolei Botoşani, iar băieţii, pe Banatul Caransebeş.