10.3 C
Știri de ultima orăSportEchipa lui Marica a pierdut la scor

Echipa lui Marica a pierdut la scor

VfB Stuttgart, campioana en-titre a Germaniei, la care este legitimat şi atacantul român Ciprian Marica, continuă să arate ca o echipă de pluton în actuala ediţie a Bundesligii. Ultima „ispravă“ a lui Stuttgart a fost înfrângerea suferită pe terenul formaţiei Werder Bremen, echipă cu care s-a luptat la titlu în sezonul trecut. Partida, care a contat pentru etapa a 6-a a campionatului, a avut un început fulminant, în minutul 14 tabela arătând deja 3-1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 1, prin Hugo Almeida, şi l-au majorat în minutul 3, prin acelaşi jucător. Gomez a punctat pentru Stuttgart în minutul 13, iar Sanogo a refăcut repede diferenţa de două goluri (’14). Nu s-a mai înscris apoi până în minutul 89, când Diego a marcat al patrulea gol al lui Bremen.

Ciprian Marica a fost ţinut de antrenorul Armin Veh pe banca de rezerve, până în minutul 71, când românul i-a luat locul turcului Basturk. A fost pentru prima dată de la transferul său la Stuttgart când Marica nu a fost introdus în primul „unsprezece“. Internaţionalul român nu are nici un gol marcat până acum. Stuttgart ocupă după etapa a şasea locul al 13-lea în clasament, cu şapte puncte.

Sergiu Radu şi Munteanu, rezerve

La fel ca Marica, şi cei doi români legitimaţi la VfL Wolfsburg, Sergiu Radu şi Vlad Munteanu, au fost rezerve în partida disputată pe terenul fostei lor formaţii, Energie Cottbus. Wolfsburg s-a impus cu 2-1, golurile „lupilor“ fiind marcate de Dzeko (’22) şi Krzynowek (’82). Pentru Cottbus a punctat Sorensen (’32). Sergiu Radu a intrat pe teren în minutul 76, în locul autorului primului gol, Dzeko, în timp ce Vlad Munteanu a fost introdus pe teren de antrenorul Felix Magath în minutul 87, în locul lui Marcelinho. Wolfsburg a urcat pe locul 12 în urma acestei victorii, iar antrenorul lui Energie Cottbus a fost concediat după meci.

Într-o altă partidă, adversara Rapidului în Cupa UEFA, FC Nürnberg, a pierdut cu 1-0 întâlnirea de la Hamburg (Van der Vaart ’53) şi ocupă locul al 16-lea în clasament.

Bundesliga, etapa a 6-a

Rezultate: Hamburg – Nurnberg 1-0; Bochum – Eintracht Frankfurt 0-0; Energie Cottbus-Wolfsburg 1-2; Hansa Rostock – Duisburg 2-0; Hertha Berlin – Borussia Dortmund 3-2; Schalke 04 – Arminia Bielefeld 3-0; Werder Bremen – Stuttgart 4-1; Ieri, după închiderea ediţiei, s-au jucat meciurile: Hannover 96 – Bayer Leverkusen şi Karlsruhe – Bayern Munchen.

Clasament: 1. Hertha Berlin 12 puncte; 2. Bayern München 11; 3. Eintracht 11; 4. Schalke 04 10; 5. Hamburg 10; 6. Arminia Bielefeld 10; 7. Werder Bremen 10; 8. Borussia Dortmund 9; 9. Karlsruhe 9; 10. Bayer Leverkusen 8; 11. Bochum 8; 12. Wolfsburg 7; 13. Hannover 96 7; 14. Stuttgart 7; 15. Duisburg 6; 16. Nurnberg 5; 17. Hansa Rostock 3; 18. Energie Cottbus 2

Etapa viitoare: Arminia Bielefeld – Hannover 96; Bayern München – Energie Cottbus; Borussia Dortmund – Hamburg; Duisburg – Schalke 04; Eintracht F. – Karlsruhe; Hertha Berlin – Hansa Rostock; Nürnberg – Bayer Leverkusen; Stuttgart – Bochum; Wolfsburg – Werder Bremen.