13.1 C
Știri de ultima orăSportLyon, invizibilă pe Nou Camp

Lyon, invizibilă pe Nou Camp

Barcelona şi-a asigurat trei puncte mai uşor decât se aştepta în confruntarea cu Olympique Lyon, în prima întâlnire din cadrul Grupei E a Ligii Campionilor. Catalanii s-au impus cu 3-0 în faţa unei formaţii care nu a semănat deloc cu cea de anul trecut, când îi dădea lecţii de fotbal lui Real Madrid. Francezii au făcut o primă repriză execrabilă şi s-au bâlbâit în defensivă încă din minutul 6, când fostul lor jucător, Eric Abidal, a combinat cu Ronaldinho, iar mingea a ajuns la Henry, care a greşit ţinta. A urmat şutul lui Deco, respins de portarul Rémy Vercoutre. În minutul 21, argentinianul Lionel Messi a depăşit doi jucători pe partea stângă, iar centrarea sa a fost deviată în propria poartă de Clerc. După ce au primit gol, lyonezii şi-au continuat evoluţia mediocră. Combinaţiile dintre Deco şi Messi au destabilizat de câteva ori apărarea campioanei Franţei şi l-au adus pe Clerc în situaţia de a respinge mingea de pe linia porţii, ocazie cu care şi-a reparat şi greşeala comisă la autogol.

Messi şi Henry au punctat în repriza secundă

În a doua repriză, Lyon şi-a mai revenit şi a îndrăznit mai mult în atac, trecând la sistemul 4-4-2, care i-a adus mai multă consistenţă în jocul de la mijlocul terenului. Clerc şi Anthony Réveillere şi-au blocat mai bine adversarii direcţi, Ronaldinho şi Messi, fapt care a şi dus la înlocuirea brazilianului. Cu toate acestea, catalanii au reuşit să mai înscrie de două ori. În minutul 82, o acţiune în care au fost implicaţi Deco, Iniesta şi Messi s-a încheiat cu un şut la colţ al argentinianului, care a dus scorul la 2-0. Antrenorul Frank Rijkaard şi-a permis la acest scor să-l introducă pe teren pe juniorul Bojan Krkić, acesta devenind cel mai tânăr jucător care a evoluat în Liga Campionilor. În minutul 90+1, Giovani Dos Santos a trimis o minge în mijlocul careului francez, iar Henry a închis tabela la 3-1.