6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPatru titluri la Craiova

Patru titluri la Craiova

Atletismul juvenil din România este în ascensiune. După ce au obţinut mai multe medalii la Campionatul Mondial din Cehia şi Campionatul European din Olanda, juniorii români au dominat Campionatul Balcanic, desfăşurat week-end-ul trecut în oraşul Kraguevat (Serbia). Delegaţia tricoloră a revenit acasă cu un număr impresionant de medalii, 30, dintre care 18 titluri balcanice, nouă medalii de argint şi trei de bronz, de la tradiţionalul concurs balcanic la care au participat sportivi din zece ţări. Atleţii din Bănie au reuşit să obţină patru titluri balcanice într-o manieră categorică. Trei dintre medaliile de aur au fost cucerite de sportivele de la CS Olimpic, pregătite de Eleodor Roşca. Atleta Cristina Vasiloiu s-a impus în proba de 800 m, Daniela Donisă a câştigat cursa de 1.500 m, iar Gabriela Neacşu a fost cea mai bună la 3.000 m.

Întotdeauna în top

Vasiloiu şi Donisă continuă astfel parcursul bun din acest sezon, când au cucerit un număr impresionant de medalii, cele mai importante la Europene, când Vasiloiu a luat aurul, iar Donisă a urcat pe treapta a treia a podiumului. Al patrulea titlu balcanic a fost cucerit de Alexandru Ghinea, de la CSM-LPS „Petrache Trişcu“ din Craiova, şi el vicecampion european anul acesta la proba de 3.000 m obstacole. „Am obţinut rezultate foarte bune la această Balcaniadă, îmbucurătoare în perspectiva Campionatelor Europene, Mondiale şi chiar pentru Jocurile Olimpice, acolo unde sperăm să participe aceşti juniori talentaţi“, a spus antrenorul craiovean Cătălin Geapana, care a însoţit delegaţia României în Serbia în noua calitate de antrenor federal al loturilor de juniori. Calendarul competiţional al juniorilor în acest an mai cuprinde Campionatul Naţional de cros, competiţie care va avea loc în luna noiembrie, la Botoşani, şi care reprezintă un criteriu de selecţie în vederea participării la Campionatul European din Spania, din decembrie.