16.2 C
Știri de ultima orăSportEchipa lui Ogăraru, eliminată din nou

Echipa lui Ogăraru, eliminată din nou

În urmă cu două sezoane, George Ogăraru s-a transferat de la Steaua la Ajax Amsterdam cu speranţa că va avea posibilitatea să evolueze în grupele Ligii Campionilor. Din păcate pentru el şi pentru coechipierul său, Nicolae Mitea, „lăncierii“ au fost din nou eliminaţi în turul al treilea preliminar. De data aceasta, „călăul“ lui Ajax s-a numit Slavia Praga, echipa cehă obţinând victorii în ambele manşe. Dacă în tur cehii s-au impus cu 1-0 pe „Amsterdam Arena“, de data aceasta au câştigat cu 2-1, nelăsându-le nici o şansă olandezilor, ce formează în prezent o echipă tânără, în care singurele vedete au rămas Huntelaar şi Jaap Stam.
La Praga, Slavia a deschis scorul în minutul 22, prin atacantul Vlcek, care a fructificat o pasă bună a lui Mickael Tavares. Olandezii, conduşi de pe bancă de Henk ten Cate, au egalat în minutul 33, când internaţionalul uruguayan Luis Suarez a fost lansat de Klaas Jan Huntelaar şi a şutat la colţul lung, fără speranţe pentru Martin Vaniak. Acesta din urmă a fost eroul Slaviei la meciul tur, dar şi în această manşă a doua a avut câteva intervenţii de excepţie la scorul de 1-1. Cu două minute înainte de finalul meciului, în plin asalt al olandezilor, care căutau să înscrie golul calificării, Slavia a marcat din nou prin Vlcek, bine lansat de Tavares, care dăduse pasa decisivă şi la primul gol al cehilor. Românii George Ogăraru şi Nicolae Mitea nu au fost convocaţi pentru acest meci de antrenorul Henk ten Cate. Ajax va juca în Cupa UEFA, la fel ca în sezonul trecut, când a fost eliminată din turul trei preliminar al Ligii Campionilor de danezii de la FC Copenhaga.