11.2 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNicoleta Grasu, doar locul patru

Nicoleta Grasu, doar locul patru

Nici ziua de ieri nu a adus medalia mult dorită de delegaţia României la Campionatul Mondial de Atletism de la Osaka (Japonia). Nicoleta Grasu s-a clasat pe locul patru în finala de aruncarea discului, la 50 de centimetri de medalia de bronz. Cea mai bună aruncare a Nicoletei a fost de 63,40 m, sportiva română fiind devansată de Yarelis Barrios (Cuba) – 63,90 m, Darya Pishchalnikova (Rusia) – 65,78 m şi nouă campioană mondială Franka Dietzsch (Germania) – 66,61. Dietzsch a cucerit la cei 39 de ani ai săi al doilea titlu mondial consecutiv, după reuşita din 2005 de la Helsinki. Locul patru cucerit de Nicoleta reprezintă cea mai bună clasare a unui atlet român la aceste Mondiale, după ce Cristina Casandra a încheiat pe locul şase în finala probei de 3000 metri obstacole.  Felicia Ţilea-Moldovan s-a calificat  în finala probei de aruncare a suliţei, după ce a ocupat locul opt în calificări, cu performanţa de 60,07 metri. În aceeaşi probă, românca Monica Stoica a ratat calificarea, obţinând doar locul 10, în prima serie, cu 56,84 metri. În proba de 1.500 de metri,  Cristina Vasiloiu, de la CS Olimpic Craiova, a ajuns a noua, fiind cronometrată cu 4:15,43 minute, şi a ratat astfel calificarea în semifinală. Ionela Târlea a ratat şi ea accederea în semifinala probei de 200 de metri, obţinând locul şase, cu 23,48 secunde. Şi Adelina Gavrilă a părăsit concursul de triplusalt prematur, clasându-se pe poziţia a noua în calificări, cu o săritură de 14,02 m. Astăzi nu va concura nici un atlet român. De acum, şansele României la o medalie se leagă de echipa feminină de maraton şi de mărşăluitoarea craioveană Claudia Ştef.