15.9 C
Știri de ultima orăSportLucescu stă în coasta lui Protasov

Lucescu stă în coasta lui Protasov

Echipa pregătită de tehnicianul român Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia Metalist Harkov, în etapa a 6-a a campionatului Ucrainei. La Şahtior, fundaşul român Răzvan Raţ a fost integralist. Golurile echipei din Doneţk au fost marcate de Hladky (’17), Fernandinho (’68) şi Ilsinho (’85).

Într-un alt meci din etapa a 6-a, Dinamo Kiev a învins acasă, cu scorul de 7-3, formaţia Karpati Lvov. La Dinamo Kiev, mijlocaşul român Tiberiu Ghioane a intrat pe teren în minutul 77, şi a fost coautor la golul de 7-3, marcat de Correa, în minutul 90+1.

În clasament, pe primul loc se situează formaţia Dnepr Dnepropetrovsk, antrenată de fostul tehnician al Stelei, Oleg Protasov, cu 18 puncte, care a învins în runda a 6-a echipa Zoria, cu 1-0. Locul doi este ocupat de Şahtior, cu 16 puncte. Dinamo Kiev este pe locul 6, cu nouă puncte.