12.6 C
Știri de ultima orăSportOgăraru a câştigat primul trofeu cu Ajax

Ogăraru a câştigat primul trofeu cu Ajax

Ajax Amsterdam s-a revanşat faţă de PSV Eindhoven, pentru titlul obţinut în ultima etapă datorită golaverajului superior, câştigând sâmbătă seară Supercupa Olandei, pentru a treia oară consecutiv, cu scorul de 1-0. „Lăncierii“ au ridicat deasupra capului trofeul ce poartă numele legendarului fotbalist olandez Johann Cruyff graţie golului marcat de Gabri, în minutul 43.
Cei doi fotbalişti români din lotul lui Ajax nu au fost prea norocoşi în privinţa acestei partide. Dacă Nicolae Mitea nu a prins lotul „lăncierilor“, George Ogăraru, care a început meciul cu PSV titular, s-a accidentat şi a fost înlocuit de antrenorul Henk Ten Cate în minutul 27, cu Van der Wiel, românul nefiind apt de efort în următoarele şapte zile.