Alin Stoica nu are loc în Cupa UEFA

Autori

KAA Gent, echipa belgiană la care este legitimat mijlocaşul român Alin Stoica, a ratat calificarea în turul al doilea preliminar al Cupei UEFA. Belgienii au fost învinşi, cu scorul de 2-1, în deplasare, de formaţia daneză Aalborg, în manşa a doua a turului trei al Cupei Intertoto. În tur, cele două echipe remizaseră, scor 1-1. Pentru danezi au marcat Califf (’31) şi Johansson (’79), în timp ce golul lui Gent a purtat semnătura lui Olufade (’27). La oaspeţi, Alin Stoica a fost titular şi a rămas în teren până în minutul 82, când a fost înlocuit cu Bryan Ruiz. Meciul dintre Aalborg şi Gent a fost condus de o brigadă românească, la centru fiind delegat Sorin Corpodean.

Tot în turul al treilea al Cupei Intertoto, Dacia Chişinău din Republica Moldova a fost zdrobită cu 4-0 în Germania de Hamburg SV, după ce în tur izbutise un rezultat de egalitate, 1-1. Moldovenii au rezistat pe „Aol Arena“ fără să primească gol numai o repriză, în partea a doua nemţii punctând de patru ori prin Kompany (’50), Van Der Vaart (’71), Benjamin (’76) şi Jarolim (’89).

Iată rezultatele înregistrate în turul al treilea al Cupei Intertoto: Rubin Kazan – Rapid Viena 0-0 (în tur 1-3), Hamburg – Dacia Chişinău 4-0 (în tur 1-1), FC Utrecht – Hammarby 1-1 (în tur 0-0), Aalborg – Gent 2-1 (în tur 1-1),  OFI Creta – Tobol Kostanay 0-1 (în tur 0-1), Uniao Leiria -Hajduk Kula 1-0, 4-1 după prelungiri, (în tur 0-1), Blackburn – Vetra 4-0 (în tur 0-2), Trabzonspor – Oţelul Galaţi 1-2 (în tur 1-2), Lens – Chernomoreţ Odessa 3-1 (în tur 0-0), Sampdoria – Chernomoreţ Varna 1-0 (în tur 1-0), Atletico Madrid – Gloria Bistriţa 1-0 (în tur 1-2).