13.1 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDebut cu stângul la Europene

Debut cu stângul la Europene

Naţionala de baschet masculin Under-20 participă în aceste zile la Campionatul European de la Varşovia (Polonia). Din păcate, formaţia pregătită de Dragan Petricevic, principal, şi secunzii Mihai Petruţ şi vâlceanul Cristi Achim a debutat cu stângul. În primul meci al grupei D, România a întâlnit Belgia. În primul sfert a fost egalitate la 18, în cel de-al doilea, Belgia a preluat conducerea pe tabelă cu 36-32, iar în cel de-al treilea sfert tricolorii au revenit în joc şi au trecut la conducere cu 51-50. Dezastrul a venit în ultimul sfert, când naţionala lui Dragan Petricevic nu a mai reuşit decât patru puncte în zece minute, iar belgienii au marcat 15. Astfel, după un început bun al României, aceasta a cedat cu scorul total de 65-55 în faţa Belgiei şi a înregistrat prima înfrângere din grupa preliminară. Pentru a se califica în grupa principală, tricolorii trebuie să învingă în următoarele două jocuri echipele Finlandei şi Marii Britanii.