14.5 C
Știri de ultima orăSportUnirea Cruşeţ a câştigat Cupa României Creativ

Unirea Cruşeţ a câştigat Cupa României Creativ

Două echipe din Onoare, Unirea Cruşeţ şi Pandurii Padeş, şi-au disputat, la Târgu Cărbuneşti, Cupa României Creativ, ediţia 2007, urmaşii dinamovistului Borcea reuşind să se impună clar, scor 3-0, în faţa pandurilor din Padeş, decimaţi de absenţele de ultimă oră.
Mihai Dinu, alintat „Jimmy“, atacantul Unirii Cruşeţ trecut de prima tinereţe şi de suta de kilograme, a fost omul meciului în inedita finală a fotbalului gorjean. Anii au trecut, însă fotbalistul trecut prin Divizia C pe la Parângul Stoina sau Chimia Craiova a ieşit în evidenţă cu două goluri şi alte faze- spectacol într-o dispută cu mult fairplay, multă dorinţă şi puţin fotbal.
Unirea Cruşeţ a început meciul cu Turcu – Calu, Biţică, Pleşa, Florea, Danciu, Ivanovici, Păun, Paşol, Dinu şi Dragu, iar echipa Pandurii Padeş i-a folosit pe Ungureanu – Crătan, Mândreşi, L. Arjocu, Corlan, Văcariu, Nicolescu, Pleşu, Luca, Paulescu şi R. Arjocu.
Gălăgioşii spectatori din Cruşeţ, destul de numeroşi, s-au bucurat devreme, în minutul 1, când Dinu a reuşit să deschidă scorul. Pandurii nu au avut replică nici în tribune, nici pe teren, şi acelaşi Dinu a risipit emoţiile în partea a doua, majorând diferenţa. Nou-intratul Târgaşu a stabilit scorul finalei în ultimele minute de joc.
Căpitanul Unirii Cruşeţ, Marin Calu, care a evoluat cu numele tehnicianului Mircea Rednic pe piept, a explicat secretul succesului: „Una e să ai spirit de spartan în spate şi alta e să-l ai pe al lui Tudor Vladimirescu. Îl aşteptăm pe Cristi Borcea la Cruşeţ cu echipa a doua a lui Dinamo, pe care o batem fără probleme“.
Câştigătoarea Cupei a primit din partea firmei Creativ trei milioane de lei vechi, iar învinsa, Pandurii Padeş, 1.500.000 de lei vechi. Asociaţia Judeţeană de Fotbal Gorj a organizat în pauza meciului festivitatea de premiere a echipelor care s-au situat pe podium în campionatul judeţean de fotbal, seniori (Parângul Sadu, Viitorul Negomir, Vulturii Fărcăşeşti), juniori (Viitorul Negomir, Recolta Băleşti, Gilortul Cărbuneşti) şi Onoare (Pandurii Padeş, Progresul Turcineşti, Viitorul Brăneşti), reprezentanţii acestor grupări primind cupe şi diplome.