12.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNou record mondial la 5.000 de metri

Nou record mondial la 5.000 de metri

Atleta etiopiană Meseret Defar a realizat un nou record mondial la proba de 5.000 de metri, la Oslo, în cadrul uneia dintre etapele circuitului Golden League. Defar a trecut linia de sosire după 14 minute, 16 secunde şi 63 de sutimi şi şi-a doborât propriul record de 14 minute, 24 de secunde şi 53 de sutimi, stabilit la New York (SUA), pe 3 iunie 2006. Pe locul al doilea la Oslo s-a clasat altă atletă din Africa, kenyana Vivian Cheruiyot (14’22'’51), iar treapta a treia a podiumului a fost ocupată de compatrioata acesteia, Priscah Jepleting (14’44’51).
Meseret Defar a mărturisit după încheierea cursei că se aştepta să-şi doboare propriul record: „Totul a fost perfect. Ştiam că pot să dobor recordul după numai doi kilometri. Mă gândeam că o să termin cursa în 14 minute şi 18 secunde sau 14 minute şi 20 de secunde, dar nu am crezut că o să dobor recordul la o asemenea diferenţă“.
Meseret Defar (23 de ani) a câştigat, la Atena, în 2004, titlul olimpic la proba de 5.000 de metri şi deţine şi recordurile mondiale la probele de 3.000 şi 5.000 de metri.