8 C
Știri de ultima orăSportStoner, învingător

Stoner, învingător

Australianul Casey Stoner, liderul clasamentului general al piloţilor, a câştigat Marele Premiu al Cataluniei la clasa MotoGP, după o luptă grea cu Valentino Rossi şi Dani Pedrosa. Rossi a pierdut avantajul poleposition-ului la start, iar Pedrosa a preluat conducerea în primul viraj, fiind urmat de Casey Stoner şi John Hopkins. Motorul Ducati a avut un cuvânt greu de spus la finalul primului tur, când Stoner a trecut în fruntea plutonului, şi, cu toate că a fost şicanat serios de Rossi şi de Pedrosa de-a lungul cursei, a reuşit să treacă primul linia de sosire a circuitului „Montmelo“. În clasamentul general, pe primul loc se află Casey Stoner, cu 140 de puncte, fiind urmat de Valentino Rossi, cu 126 de puncte, şi Dani Pedrosa, cu 98 de puncte.