24.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportLili Popescu, învingătoare în Grecia

Lili Popescu, învingătoare în Grecia

Două dintre atletele de la CSM Craiova au participat în week-end-ul trecut la concursuri internaţionale, reuşind să urce pe podium. Liliana Popescu (antrenor Ştefan Popescu) a câştigat cursa de 800 de metri din cadrul Grand Prix-ului de la Kalamata (Grecia), cu performanţa 2:00,86, al 13-lea timp al sezonului în această probă. În alt Grand Prix, de marş, desfăşurat în La Coruna (Spania), Claudia Ştef s-a clasat pe poziţia a treia. Ea a încheiat cursa de 20 de kilometri marş într-o oră, 31 de minute şi 54 de secunde. „Nici nu se putea mai mult şi nici nu mai aveam interes. Au participat multe concurente, iar Claudia a depăşit patru adversare care la Cupa Europei s-au clasat înaintea ei. Acum ne aflăm într-o perioadă mai relaxată, după care ne vom pregăti pentru Mondialele de la Osaka, din august“, a spus Horia Ştef. Altă româncă prezentă în cursa din Spania, Ana Maria Groza, s-a clasat pe poziţia a noua.

Seba Ştef, de pe stadion la birou

Începând cu această săptămână, deciziile importante la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Craiova vor fi luate de Sebastian Ştef, care a câştigat concursul pentru postul de director adjunct. Fiul antrenorului emerit Horia Ştef a fost numit oficial în funcţie pe 1 iunie şi va avea atribuţiile unui director general, post suspendat după plecarea lui Sorin Matei ca preşedinte la Federaţia Română de Atletism. „Va fi o muncă grea, dar cred că voi reuşi să continuu pe aceleaşi linii. Mă refer la performanţele obţinute de sportivii legitimaţi la CSM. Dacă până acum eu ceream bani, de acum încolo alţii vor veni să ceară de la mine“, a spus Ştef jr., al cărui mandat în funcţia de director adjunct este pe perioadă nedeterminată. O dată cu trecerea la munca de birou, soţul Claudiei Ştef va renunţa la antrenorat, grupa sa de atleţi urmând să fie preluată de tatăl său, Horia Ştef. Tot de la 1 iunie, Cristieana Matei şi-a încheiat perioada de interimat la CSM, ocupându-se de acum de pregătirea sportivilor.