17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBulgaria se menţine în cursă

Bulgaria se menţine în cursă

O prestaţie de zile mari a lui Dimitar Berbatov i-a permis Bulgariei să câştige cu 2-0 partida disputată în Belarus, din cadrul Grupei G a preliminariilor CE 2008, din care face parte şi România. Atacantul lui Tottenham Hotspur a deschis scorul în minutul 28 şi a realizat „dubla“ la începutul reprizei secunde. Bulgarii au fost siguri pe ei la Minsk, nu au riscat în defensivă şi au sărbătorit în cele din urmă primul succes de când în locul lui Hristo Stoicikov pe bancă a venit selecţionerul Stanimir Stoilov, artizanul calificării lui Levski Sofia în grupele Ligii Campionilor. Succesul de la Minsk îi menţine pe vecinii de la sud la două puncte distanţă de ocupantele primelor două locuri în grupă, România şi Olanda.
Berbatov a reuşit să înscrie în minutul 28, când i-a depăşit pe Kovba şi Tigorev şi l-a învins pe portarul Zhevnov cu un şut cu exteriorul. La începutul reprizei a doua, după numai un minut de joc, Stanislav Angelov i-a pasat lui Berbatov, care nu l-a iertat pe Zhevnov, de data aceasta finalizând cu un şut cu dreptul. Cele două echipe se vor întâlni, din nou, miercuri, la Sofia.
Tot în Grupa G, reprezentativa Albaniei a învins, cu 2-0, pe teren propriu, naţionala Luxemburgului. Kepllani a deschis scorul în minutul 38, iar Albania a intrat în avantaj la pauză. În repriza a doua, oaspeţii au jucat mai curajos, dar elanul le-a fost tăiat repede de Haxhi, care a înscris pentru 2-0 în minutul 57. Albanezii nu au mai forţat până la sfârşitul partidei, mulţumindu-se cu rezultatul înregistrat pe tabelă.

Grupa G
Rezultate: Slovenia – România 1-2 (Vrsic ’90 / Tamaş ’51, Nicoliţă ’69), Belarus – Bulgaria 0-2 (Berbatov ’28, ’46), Albania – Luxemburg 2-0 (Kapllani ’38, Haxhi ’57).