22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFEFS are cei mai buni atleţi

FEFS are cei mai buni atleţi

Universitatea din Craiova, în special Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport (FEFS), a câştigat detaşat Campionatul Universitar de Atletism, competiţie desfăşurată week-end-ul trecut pe stadionul „Farul“ din Constanţa.
Alergătorii care studiază la FEFS Craiova au cucerit 19 medalii, cu şase mai multe decât ocupanta locului doi, Universitatea „A.I. Cuza“ din Iaşi, pe poziţia a treia clasându-se Universitatea din Piteşti, cu opt medalii.
Titlul de campioană universitară a ajuns în Bănie datorită rezultatelor excepţionale înregistrate de unii dintre cei mai buni atleţi ai ţării, cum ar fi Adina Anton, Ancuţa Bobocel, Marius Ionescu, şi alţii, toţi studenţi la FEFS Craiova. „Ne-am obişnuit cu primul loc de anul trecut. Ne bucură acest titlu universitar, dar mai ales că îi avem studenţi pe unii dintre cei mai buni atleţi români, mai ales că mulţi nu sunt din Craiova şi aleg facultatea noastră“, a spus ieri decanul FEFS Craiova, Corneliu Stroe.
Din cele 19 medalii cucerite de craioveni, opt au fost de aur, cucerite de: Adina Anton (săritura în lungime), Marius Ionescu (5.000 m), Anca Heltne Vâlceanu (aruncarea greutăţii), Ancuţa Bobocel (1.500 m), Alina Istudora (3.000 m obstacole), Bogdan Onescu (800 m), Samuel Biţă (3.000 m) şi Ionuţ Betej (3.000 m obstacole).
Medalii de argint au obţinut următorii atleţi: Ancuţa Bobocel (800 m), ştafeta feminină de 4×400 m (Cristina Băltăreţu, Roxana Buţă, Alina Istudora, Ancuţa Bobocel) şi Marius Buşcă (800 m şi 1.500 m). Pe a treia treaptă a podiumului au urcat: Alina Istudora (5.000 m), Cristina Băltăreţu (săritura în înălţime), Roxana Buţă (3.000 m obstacole), Adelina Marin (aruncarea suliţei), Ionuţ Betej (800 m), Samuel Biţă (3.000 m obstacole) şi ştafeta masculină de 4×400 m (Bogdan Onescu, Ciprian Popescu, Ionuţ Betej şi Marius Buşcă). Atleţii au fost însoţiţi la Constanţa de asistenţii universitari de la FEFS Constantin şi Alina Albină.

Moagă a câştigat aurul

Atleta legitimată la CS Pandurii Târgu Jiu, Elena Moagă, a câştigat titlul naţional universitar în proba de 5.000 de metri plat. Moagă a reprezentat Universitatea „Constantin Brâncuşi“ şi a obţinut prima medalie naţională de aur pentru instituţia universitară din Gorj. Altă sportivă a clubului CS Pandurii, Georgiana Dragotoiu, s-a impus în proba de 3.000 de metri şi s-a clasat pe treapta a doua a podiumului în cea de 1.500 de metri în cadrul aceleiaşi competiţii, atleta reprezentând Universitatea „Spiru Haret“ Bucureşti. Surorile Mariana şi Gabriela Fica s-au clasat pe locul doi în cadrul Grand Prix-ului de la Bucureşti, într-o competiţie rezervată juniorilor III, prima la 300 m plat, iar cea de-a doua la aruncarea discului.