13.4 C
Știri de ultima orăSportTricolorele au remizat în Ungaria

Tricolorele au remizat în Ungaria

Echipa feminină de fotbal a României a debutat cu o remiză, scor 3-3, contra Ungariei, la Debrecen, în preliminariile Campionatului European. La pauză, româncele antrenate de Maria Delicoiu şi de Mircea Hageanu conduceau cu 2-0 (marcatoare: Florentina Spânu şi Laura Rus), dar, după pauză, jucătoarele maghiare au egalat.
Tricolorele au preluat din nou conducerea, graţie reuşitei Simonei Pufulete, numai că echipa gazdă a egalat încă o dată, stabilind scorul final: 3-3. Pentru România au evoluat: R. Oprea – M. Oprea, E. Pavel, T. Drăgoescu, C. Olar – A. Laiu ('46, S. Pufulete), A. Iuşan ('80, M. Prundan), R. Striblea, Fl. Spânu – G. Enache, L. Rus ('88, M. Cojocaru). Următorul meci al reprezentativei României, cel cu Suedia, este programat pe 16 iunie, la Mogoşoaia.
În celălalt joc din grupa a 2-a, Italia a fost învinsă de Suedia, la Trento, scor 2-0. Irlanda, a cincea echipă din grupă, a stat în această primă rundă.