17 C
Știri de ultima orăSportReal a învins pe Valencia

Real a învins pe Valencia

Real Madrid a obţinut trei puncte importante în lupta pentru titlul de campioană a Spaniei.
Madrilenii au învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe Valencia şi    s-au apropiat la două puncte de lidera Barcelona. Gazdele au deschis scorul în minutul 18 prin atacantul olandez Ruud van Nistelrooy, iar „liliecii“ au restabilit egalitatea la şapte minute după pauză, când a punctat fostul atacant al Realului, Fernando Morientes. Fundaşul Sergio Ramos a adus toate cele trei puncte formaţiei antrenate de Fabio Capello în minutul 73, la o lovitură liberă executată de David Beckham, care a schimbat în bine jocul gazdelor după ce a fost introdus pe teren.
Sâmbătă seară s-a mai disputat partida Real Sociedad – Atletico Madrid, încheiată cu victoria gazdelor, cu 2-0. Au marcat Kovacevic ('7) şi Savio ('84). Sociedad ocupă locul al 19-lea în clasament, cu 27 de puncte, în timp ce Atletico Madrid se situează pe locul şase, cu 50 de puncte.