10.6 C
Știri de ultima orăSportMai buni la penaltiuri

Mai buni la penaltiuri

Pandurii Târgu Jiu a obţinut ieri o victorie la limită, scor 1-0, în faţa echipei Farul, unicul gol al întâlnirii fiind marcat din penalty de Iordache. Oaspeţii au fost mai incisivi în prima parte a jocului, ratând trei ocazii de a marca, la originea acestora aflându-se de fiecare dată Guriţă. Gorjenii au replicat prin Ilie Iordache şi Liviu Mihai. În mitanul secund Vintilescu ('58) a ratat deschiderea scorului, trimiţând cu capul din plonjon pe lângă poartă. În minutul 69, Apostol a ratat un penalti pentru Farul. Nemulţumită cu un rezultat de egalitate, trupa lui Eugen Neagoe a forţat şi a reuşit să obţină şi ea un penalti. Fl. Stîngă a căzut în careu în urma unui duel cu Maxim, iar arbitrul Alexandru Tudor a arătat punctul cu var. Ilie Iordache ('83) a transformat cu precizie, spre bucuria celor 5.000 de suporteri. Farul a trebuit să joace în zece oameni din minutul 87, când Maxim a fost eliminat primind al doilea cartonaş galben. Pandurii a evoluat în formula: Guso – Popete, Rus, Chibulcutean, Dragomir – Ad. Popescu (' 57, Vintilescu), Vancea ('65, Fl. Stîngă), Păcurar, Orac ('46, Vasilache) – I. Iordache, L. Mihai.