11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMitea a marcat pentru Ajax

Mitea a marcat pentru Ajax

Mijlocaşul român Nicolae Mitea a marcat un gol pentru Ajax Amsterdam în meciul câştigat, miercuri, cu scorul de 3-1, în faţa formaţiei RKC Waalwijk, în semifinalele Cupei Olandei. Graţie acestui rezultat, Mitea şi coechipierul său George Ogăraru vor juca în finală.
Nicolae Mitea a fost introdus pe teren în minutul 84, în locul lui De Mul, şi a marcat pentru 3-1 patru minute mai târziu. Ogăraru a fost integralist în meciul cu RKC Waalwijk. Pentru Ajax au mai marcat Sneijder ('11) şi Gabri ('66), în timp ce Waalwijk a punctat prin autogolul lui Heitinga, din minutul 32.
În finală, Ajax va întâlni, pe 6 mai, pe stadionul „De Kuip-Feyenoord“, din Rotterdam, câştigătoarea semifinalei dintre AZ Alkammar şi NAC Breda, care s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.