21.7 C
Știri de ultima orăSportBarcelona a câştigat in extremis

Barcelona a câştigat in extremis

FC Barcelona a aşteptat până în minutul 89 pentru a-şi adjudeca victoria în partida de pe teren propriu cu Mallorca (1-0), din etapa a 30-a a campionatului Spaniei. Fără Ronaldinho, Barcelona putea fi condusă în minutul 31, când Gutierrez, de la oaspeţi, a ratat o lovitură de la 11 metri, şutul său fiind apărat de portarul Valdes (foto). Singurul gol al meciului de pe „Nou Camp“ l-a înscris Navarro, cu un minut înainte de final, fundaşul echipei din Mallorca trimiţând balonul în propria poartă. Victoria obţinută duminică seară le permite catalanilor să se distanţeze la patru puncte de a doua clasată, FC Sevilla, care a pierdut, cu 2-0, la Valencia (Villa ’27, ’50).

Stoicikov a debutat cu dreptul

Bulgarul Hristo Stoicikov a debutat cu dreptul pe banca echipei lui Gabi Tamaş, Celta Vigo, care a învins pe teren propriu, cu 1-0, pe Deportivo La Coruna, prin golul marcat de Baiano, în minutul 61. La gazde, Tamaş a jucat pe toată durata meciului. În clasament, Celta ocupă locul 17, la un punct de retrogradare.
Cosmin Contra a jucat pe toată durata partidei pe care echipa sa, Getafe, a câştigat-o, cu        3-0, pe teren propriu, în faţa formaţiei Villarreal. Au marcat pentru gazde Casquero (’29), Verpakovskis (’66) şi Pachon (’85). Franco de la oaspeţi a fost eliminat (’75). Cu 42 de puncte, Getafe ocupă locul al nouălea în clasament.

Recreativo Huelva, echipa la care este legitimat şi mijlocaşul Laurenţiu Roşu, a remizat, scor 1-1, pe terenul formaţiei Osasuna Pamplona. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 52, prin Sinama-Pongolle, iar Cruchaga a restabilit egalitatea patru minute mai târziu. Roşu a fost rezervă, iar antrenorul Marcelino Garcia Toral l-a introdus pe teren în minutul 83. Huelva are 46 de puncte după această a 30-a etapă şi se situează pe poziţia a opta în clasament.

Primera Division, etapa a 30-a

Rezultate: Athletic Bilbao – Espanyol 2-1, Atletico Madrid – Levante 1-0, Barcelona – Mallorca 1-0, Betis – Real Sociedad 0-1, Celta – Deportivo La Coruna 1-0, Getafe – Villarreal 3-0, Nastic – Zaragoza 1-0, Osasuna – Recreativo 1-1, Racing Santander – Real Madrid 2-1, Valencia – Sevilla 2-0.
Clasament: 1. Barcelona 59 de puncte; 2. FC Sevilla 55; 3. Real Madrid 54; 4. Valencia 53; 5. Zaragoza 50; 6. Atletico Madrid 50; 7. Racing Santander 47; 8. Recreativo 46; 9. Getafe 42; 10. Espanyol 41; 11. La Coruna 39; 12. Villarreal 38; 13. Osasuna 36; 14. Mallorca 36; 15. Betis 33; 16. Athletic Bilbao 32; 17. Celta 30; 18. Levante 29; 19. Real Sociedad 24; 20. Nastic 24.