10.3 C
Știri de ultima orăSportWatford mai speră

Watford mai speră

Luni seară, s-au disputat şase partide din cadrul etapei a 33-a a campionatului Angliei. În partidele respective s-au înregistrat numai două victorii şi patru rezultate de egalitate. Una dintre performerele etapei este „lanterna roşie“, Watford, ale cărei speranţe de menţinere în Premier League s-au reaprins după succesul cu 4-2 înregistrat acasă în faţa grupării Portsmouth, echipă aflată pe poziţia a opta înaintea meciului. Au deschis scorul oaspeţii, în minutul 16, prin Taylor, dar Watford a întors rezultatul până la pauză şi a intrat la cabine cu un avantaj de 2-1 obţinut graţie reuşitelor lui Brouazza (’28, penalti) şi Mahon (’45). În repriza a doua, Priskin (’51) a majorat avantajul grupării de pe „Vicarage Road Stadium“, iar Brouazza a realizat „dubla“ în minutul 72 şi a dus scorul la 4-1, spre bucuria celor 18.000 de spectatori prezenţi în tribune. Mvuemba a redus din handicap cu nouă minute înainte de final. Watford rămâne pe ultimul loc, dar a mai redus, la nouă puncte, din distanţa care o separă de o poziţie care-i asigură salvarea de la retrogradare.
Cea de-a doua victorie obţinută luni seară i-a avut drept protagonişti pe jucătorii lui Manchester City, care au plecat învingători de pe arena londoneză „Craven Cottage“, unde au îngenuncheat cu 3-1 pe Fulham. Formaţia pregătită de Stuart Pearce a condus cu 2-0 la pauză, după reuşitele lui Barton (’21) şi Beasley (’31) şi au avut chiar un avantaj de trei goluri în minutul 60, când a punctat Vassel. Bocanegra a marcat golul de onoare al gazdelor în minutul 76. Manchester City are 40 de puncte şi pare să fi scăpat definitiv de grijile retrogradării, fiind clasată pe locul al 12-lea, la 9 puncte de zona „nisipurilor mişcătoare“. În schimb, Fulham a coborât pe locul 15 şi este la patru puncte de retrogradare.

Premier League, etapa a 33-aRezultate: Aston Villa – Wigan Athletic 1-1, Bolton – Everton 1-1, Charlton – Reading 0-0, Fulham – Manchester City 1-3, Newcastle – Arsenal 0-0, Watford – Portsmouth 4-2, Liverpool – Middlesbrough (18/04/2007), Manchester Utd – Sheffield (17/04/2007), Tottenham – Blackburn (10/05/2007).
Clasament: 1. Manchester Utd 78 de puncte; 2. Chelsea 75; 3. Liverpool 60; 4. Arsenal 56; 5. Bolton 54; 6. Everton 51; 7. Tottenham 48; 8. Portsmouth 46; 9. Reading 45; 10. Newcastle 41; 11. Blackburn 40; 12. Manchester City 40; 13. Middlesbrough 39; 14. Aston Villa 39; 15. Fulham 35; 16. Wigan Athletic 34; 17. Charlton 32; 18. Sheffield Utd 31; 19. West Ham 29; 20. Watford 23.