14.5 C
Știri de ultima orăSportRosu a marcat doua goluri

Rosu a marcat doua goluri

Laurentiu Rosu si-a facut un cadou frumos de Paste, marcând duminica seara doua goluri pentru echipa sa, Recreativo Huelva, care s-a impus pe teren propriu, cu 4-2, in fata echipei lui Gabi Tamas, Celta Vigo, in etapa a 29-a a Primerei Division.

Mijlocasul roman a inceput meciul ca rezerva si a intrat pe teren in minutul 60, in locul atacantului Sinama Pongolle, si a marcat de doua ori, in minutele 85 si 87, prima oara când scorul era 1-1. Celta a redus foarte repede din diferenta, prin Nene (’89), iar in prelungiri (’90+2) Uche a inchis tabela la 4-2. La echipa oaspete, Gabriel Tamas a intrat in minutul 90, in locul uruguayanului Canobbio.

Dupa acest succes, Huelva ocupa locul al saptelea in clasament, cu 45 de puncte, in timp ce Celta se situeaza pe pozitia a 18-a, una retrogradabila, cu numai 27 de puncte.

Intr-o alta partida, Getafe, cu Cosmin Contra pe teren timp de 90 de minute, a pierdut, cu 2-0, in deplasarea de la Mallorca, pentru gazde inscriind Nunes (’39) si Trejo (’89). Internationalul român a primit un cartonas galben. Getafe a coborât pe locul al zecelea in clasament dupa acest esec.

Real Madrid a invins cu scorul de 2-0 pe Osasuna Pamplona si s-a apropiat la un punct de ocupanta locului al doilea, FC Sevilla (0-0 acasa cu Santander) si la doua puncte de lidera FC Barcelona (0-1 la Zaragoza). Golurile madrilenilor, in rândul carora a revenit si Roberto Carlos, care fusese accidentat, au fost marcate de Raul (’24) si Robinho (’80).

In etapa viitoare, Real Madrid se va deplasa la Santander, Sevilla va merge la Valencia, in timp ce „Barca“ va juca pe teren propriu cu Mallorca.

Primera Division, etapa a 29-a

Rezultate: Zaragoza – Barcelona 1-0, Athletic Bilbao – Valencia 1-0, Espanyol – Sociedad 1-0, Levante – Betis Sevilla 1-1, Mallorca – Getafe 2-0, Deportivo – Nastic 1-0, Recreativo – Celta 4-2, Sevilla – Santander 0-0, Real Madrid – Osasuna 2-0, Villarreal – Atletico Madrid 0-1.

Clasament: 1. Barcelona 56 de puncte; 2. Sevilla 55; 3. Real Madrid 54; 4. Zaragoza 50; 5. Valencia 50; 6. Atlético 47; 7. Recreativo 45; 8. Racing 44; 9. Espanyol 41; 10. Getafe 39; 11. Deportivo 39; 12. Villarreal 38; 13. Mallorca 36; 14. Osasuna 35; 15. Betis 33; 16. Athletic 29; 17. Levante 29; 18. Celta 27; 19. R. Sociedad 21; 20. Nastic 21.