5.3 C
Știri de ultima orăSportFara Mutu, Fiorentina a remizat

Fara Mutu, Fiorentina a remizat

Adrian Mutu, suspendat, nu a evoluat in partida pe care echipa sa a terminat-o la egalitate, scor 2-2, la Bergamo, cu Atalanta, in etapa a 30-a a campionatului Italiei. In absenta „Briliantului“, atacul florentinilor a fost compus din Reginaldo si Pazzini, antrenorul Cesare Prandelli tinându-l pe banca de rezerve si pe Luca Toni. De altfel, cele doua vârfuri au marcat ambele goluri ale oaspetilor, in minutele 27 si 32, ultimul din penalti. Pentru gazde au punctat Loria (’39) si Doni (’66 – penalti). In urma remizei de la Bergamo, Fiorentina ocupa locul al saptelea in clasament, la sase puncte dupa formatia AC Milan.

Intr-o alta partida, Ascoli, cu fundasul român Valentin Nastase pe teren timp de 90 de minute, a pierdut cu 4-1 pe terenul formatiei Empoli. Pozzi a deschis scorul pentru gazde in minutul 44, iar oaspetii au reusit sa egaleze in minutul 51, când a marcat Soncin. Empoli a mai punctat insa de trei ori prin Saudati (’53 – penalti, ’71) si Pozzi (’74) si i-a trimis pe ascoletani cu un picior in Serie B. Evolutia lui Nastase a fost apreciata cu nota 5 de agentia Datasport, care scrie despre jucatorul român ca „a creat gauri mari in defensiva in repriza secunda“. Toti ceilalti fundasi ai oaspetilor au fost notati cu 5. Ascoli continua sa ocupe ultimul loc in clasament si are numai trei victorii in actuala editie a campionatului.

Serie A, etapa a 30-a

Rezultate: Roma – Milan 1-1, Reggina – Siena 0-1, Atalanta – Fiorentina 2-2, Cagliari – Messina 2-0, Inter – Parma 2-0, Udinese – Lazio 2-4, Chievo Verona – Sampdoria 1-1, Torino – Palermo 0-0, Empoli – Ascoli 4-1, Livorno – Catania 4-1.

Clasament: 1. Inter 79 de puncte; 2. Roma 59; 3. Lazio 52; 4. Palermo 48; 5. Empoli 45; 6. Milan 44; 7. Fiorentina 38; 8. Sampdoria 36; 9. Udinese 35; 10. Atalanta 33; 11. Livorno 32; 12. Torino 32; 13. Catania 32; 14. Siena 30; 15. Cagliari 30; 16. Chievo Verona 28; 17. Reggina 25; 18. Messina 24; 19. Parma 22; 20. Ascoli 19.