21.7 C
Știri de ultima orăSportDoar Rosu pe teren

Doar Rosu pe teren

Mijlocasul Laurentiu Rosu a fost singurul jucator român care a evoluat in etapa a 28-a a Primerei Division. Rosu a intrat in locul lui Dani Bautista, in minutul 72 al partidei pe care echipa sa, Recreativo Huelva, a terminat-o la egalitate, scor 1-1, pe terenul ultimei clasate, Gimnastic Tarragona. Sinama Pongolle a marcat pentru oaspeti in minutul 10, iar pentru gazde a punctat Portillo (’15). Huelva are 48 de puncte si se afla pe locul opt in clasament dupa aceasta runda.

Cosmin Contra nu a fost inclus in lotul formatiei Getafe pentru partida cu Real Zaragoza de pe teren propriu, incheiata la egalitate, scor 2-2 (Manu del Moral ’43, Casquero ’60 / Sergio García ’21, D’Alessandro ’35). Cu 39 de puncte, Getafe se situeaza pe pozitia a noua in clasament.

Fundasul Gabriel Tamas a fost rezerva in meciul pe care Celta Vigo l-a pierdut, pe teren propriu, in fata formatiei Real Madrid, scor 1-2. Madrilenii au deschis scorul prin olandezul Van Nistelrooy, care a transformat un penalti in minutul 27, iar formatia din Vigo a restabilit egalitatea cu un minut inainte de pauza, când a punctat Angel. Brazilianul Robinho a adus trei puncte oaspetilor prin reusita sa din minutul 83. Celta ramâne in zona „nisipurilor miscatoare“, pe locul al 17-lea, la un punct de pozitia a 18-a, prima retrogradabila.

Primera Division, etapa a 28-a

Rezultate: Betis – Villarreal CF 3-3, Valencia – Espanyol 3-2, Real Sociedad – Levante 1-0, FC Barcelona – Deportivo 2-1, Getafe – Zaragoza 2-2, Atletico Madrid – Mallorca 1-1, Nastic Tarragona – Recreativo Huelva 1-1, Racing Santander – Athletic Bilbao 5-4, Celta Vigo – Real Madrid 1-2, Osasuna – FC Sevilla 0-0.

Clasament: 1. Barcelona 56 de puncte; 2. Sevilla 54; 3. Real Madrid 51; 4. Valencia 50; 5. Zaragoza 47; 6. Atletico 44; 7. Racing 43; 8. Recreativo 42; 9. Getafe 39; 10. Espanyol 38; 11. Villarreal 38; 12. Deportivo 36; 13. Osasuna 35; 14. Mallorca 33; 15. Betis 32; 16. Levante 28; 17. Celta 27; 18. Bilbao 26; 19. Sociedad 21; 20. Nastic 21.