5.3 C
Știri de ultima orăSportSevilla, invinsa la Tarragona

Sevilla, invinsa la Tarragona

FC Sevilla, lidera campionatului Spaniei inaintea disputarii etapei a 26-a, a pierdut, cu scorul de 1-0, partida disputata pe terenul modestei Gimnastic Tarragona. Unicul gol al meciului a fost inscris, in minutul 79, de Portillo. Sevilla a fost egalata la puncte de Barcelona, care sâmbata a remizat cu Real Madrid (3-3), dar are un golaveraj inferior catalanilor si a trecut pe pozitia a doua.

Intr-o partida care se dorea a fi un derbi al românilor, doar Laurentiu Rosu a fost prezent pe teren in confruntarea dintre Recreativo Huelva si Getafe, scorul inregistrat la sfârsitul celor 90 de minute fiind 1-1. Uche a marcat pentru oaspeti, iar Getafe a egalat prin golgheterul ei, Guiza, in minutul 24. Cosmin Contra nu a evoluat nici un minut pentru gruparea de pe stadionul „Coliseum Alfonso Pérez“, in timp ce Rosu a ramas pe teren pâna in minutul 84, când i-a luat locul Arzo. Cele doua formatii sunt vecine in clasament, Recreativo ocupând locul al saptelea, la doua puncte de zona UEFA, in timp ce Getafe se situeaza pe pozitia a opta.

Gabriel Tamas, suspendat, nu a evoluat pentru Celta Vigo in meciul terminat la egalitate, pe teren propriu, cu Athletic Bilbao, 1-1. Angel de la gazde a marcat primul gol al partidei, in minutul 36, iar Aduriz a restabilit egalitatea cu 20 de minute inainte de final. Mijlocasul gazdelor Pablo Garcia a fost eliminat in minutul 60. Cu 27 de puncte, Celta se afla pe locul 16, la un punct de retrogradare.

Primera Division, etapa a 26-a

Rezultate: Levante – Villarreal CF 0-2, FC Barcelona – Real Madrid 3-3, Nastic Tarragona – FC Sevilla 1-0, Betis Sevilla – Real Zaragoza 1-1, Getafe – Recreativo Huelva 1-1, Racing Santander – Espanyol Barcelona 1-1, Real Sociedad – Real Mallorca 3-1, Celta Vigo – Athletic Bilbao 1-1, Atletico Madrid – Deportivo La Coruna 2-0, Osasuna – Valencia 1-1.

Clasament: 1. Barcelona 50 de puncte; 2. Sevilla 50; 3. Valencia 47; 4. Real Madrid 45; 5. Zaragoza 43; 6. Atletico 43; 7. Recreativo 41; 8. Getafe 38; 9. Espanyol 37; 10. Racing 37; 11. Villarreal 36; 12. Deportivo 33; 13. Osasuna 31; 14. Betis 31; 15. Mallorca 29; 16. Celta 27; 17. Levante 27; 18. Athletic 26; 19. Nastic 20; 20. R. Sociedad 17.