16.7 C
Știri de ultima orăSportDerbiul Bayern - Werder, incheiat nedecis

Derbiul Bayern – Werder, incheiat nedecis

Bayern München a esuat in tentativa de a urca pe locul al doilea in clasamentul Bundesligii, dupa ce a remizat, scor 1-1, pe teren propriu, cu Werder Bremen, in etapa a 25-a. Meciul de pe „Allianz Arena“ a inceput cum nu se poate mai bine pentru bavarezi, care au deschis scorul in minutul 7 prin cel mai in forma jucator al lor, Lukas Podolski. Si dupa ce au trecut in avantaj elevii lui Ottmar Hitzfeld au continuat sa atace, in timp ce Bremen a preferat sa joace prudent si sa inchida spatiile si nu a trecut in ofensiva cu toate liniile asa cum facea de obicei atunci când era condusa. La jumatatea reprizei secunde (’66), formatia din Bremen a gasit drumul spre gol, gratie atacantului suedez Rosenberg, intrat de putin timp pe teren.

Rezultatul de egalitate inregistrat la München o favorizeaza pe lidera Schalke 04, care a remizat sâmbata, la Hannovra (1-1), si-si pastreaza distanta de trei puncte fata de Bremen. Bayern ramâne pe pozitia a patra, la sase puncte de primul loc. Pozitia a treia este ocupata de VfB Stuttgart, care a remizat sâmbata cu Wolfsburg.

Duminica s-a mai jucat partida Hamburg SV – Bayer Leverkusen, incheiata la egalitate, 0-0.