17.8 C
Știri de ultima orăSportMutu a fost la catedra

Mutu a fost la catedra

Atacantul român a dat dureri de cap fundasilor lui AC Torino in partida câstigata de Fiorentina, cu 5-1.

Adrian Mutu nu a reusit sa inscrie in partida pe care echipa sa, Fiorentina, a câstigat-o pe teren propriu, cu 5-1, in fata formatiei AC Torino, in runda 27-a din Serie A, dar a fost coautor la trei dintre reusitele coechipierilor sai.

Pe fondul unui joc bun al Fiorentinei, „Toro“ a deschis scorul in minutul 15, prin Rosina. Lui Mutu i s-a anulat un gol valabil in minutul 22, pe motiv ca Toni a faultat in atac. Torinezii si-au pastrat avantajul pâna in minutul 31, când Luca Toni a egalat, iar trei minute mai târziu scorul a devenit 2-1 pentru Fiorentina, Toni punctând din nou din pasa lui Mutu. Franceschini de la Torino si-a introdus mingea in propria poarta in minutul 52, iar fundasul Gamberini a reusit sa marcheze doua goluri in minutele 74 si 83, la ambele reusite contribuind si Mutu. Cu patru minute inainte de final, atacantul român a ratat un penalti, sutul sau fiind respins de portarul Abbiati.

„Mutu nu a avut noroc la finalizare“

Adrian Mutu a primit din partea site-ul goal.com nota 6,5 dupa evolutia din partida cu AC Torino: „Mutu a fost la catedra. Incursiunile sale au facut mult rau defensivei torineze si doar faptul ca nu a inscris l-a privat de titlul de cel mai bun jucator al meciului. Românul a fost confuz la finalizare, dar a aratat ca in duelurile unu la unu este foarte greu de oprit“.

Agentia Datasport l-a notat cu 7 si a precizat: „Din picioarele sale au plecat pasele la al doilea gol al lui Toni si la cele doua goluri ale lui Gamberini. Nu a reusit sa marcheze si datorita interventiei bune a lui Abbiati de la penaltiul executat in finalul meciului“.

Site-ul fiorentina.it i-a acordat nota 6,5, dar a scris ca internationalul român nu a avut o evolutie prea buna: „Mutu nu a excelat, iar incercarile sale de a inscrie au fost lipsite de noroc. A ratat un penalti in finalul meciului, dar partida era jucata“.

Mutu a primit nota 6 din partea site-ului violanews.com: „A fost omul care a dat cele mai multe batai de cap apararii adverse, dar i-a lipsit norocul la finalizare. A ratat multe ocazii, printre care si un penalti“.

Serie A, etapa a 27-a

Rezultate: Ascoli – Roma 1-1, Livorno – Inter 1-2, Milan – Chievo Verona 3-1, Cagliari – Atalanta 2-0, Fiorentina – Torino 5-1, Lazio – Sampdoria 1-0, Parma – Reggina 2-2, Udinese – Empoli 0-1, Messina – Palermo 2-0, Catania – Siena 1-1.

Clasament: 1. Inter 70 de puncte; 2. Roma 54; 3. Palermo 45; 4. Lazio 43; 5. Empoli 41; 6. Milan 40; 7. Fiorentina 35; 8. Sampdoria 33; 9. Udinese 32; 10. Catania 32; 11. Atalanta 31; 12. Livorno 28; 13. Siena 27; 14. Cagliari 26; 15. Torino 25; 16. Chievo Verona 23; 17. Messina 23; 18. Reggina 22; 19. Parma 18; 20. Ascoli 16.