16.2 C
Știri de ultima orăSportMutu, din nou protagonist

Mutu, din nou protagonist

„Briliantul“ a adus un punct Fiorentinei in partida cu Reggina, inscriind din penalti al 12-lea sau gol din acest sezon.

Adrian Mutu a iesit miercuri din nou in evidenta, cu ocazia disputarii partidei dintre Reggina si Fiorentina, din etapa a 26-a a campionatului Italiei, incheiata cu scorul de 1-1. Mutu a marcat golul oaspetilor, in minutul 87, dintr-un penalti dictat dupa ce un aparator a oprit cu mâna mingea expediata tot de atacantul român dintr-o lovitura libera. Scorul fusese deschis de Foggia (’57). Acesta a fost al 12-lea gol marcat de Mutu in actuala editie a campionatului. Atacantul român a avut o evolutie buna in prima repriza, dupa care a disparut din joc si a iesit in prim-plan in finalul meciului, fiind notat cu 6 de agentia Datasport. Multi dintre colegii „Briliantului“ au avut o evolutie stearsa, primind note mai mici. Dupa egalul obtinut la Reggio Calabria, echipa din Florenta are 38 de puncte si ocupa locul al optulea in clasament.

Nastase, Chivu si Codrea au fost titulari

Intr-un alt meci din runda a 26-a, Ascoli, cu Valentin Nastase integralist, a remizat pe teren propriu, scor 0-0, cu formatia Parma. Fundasul român a fost notat cu 6 de agentia Datasport, care scrie despre el ca „a fost atent in faza defensiva, dar nu a fost prezent deloc la constructia jocului“. Aceasta este a treia remiza consecutiva inregistrata in Serie A de Ascoli, care continua sa ocupe ultimul loc in clasament, la sase puncte de pozitia a 17-a, care asigura prezenta in Serie A in sezonul urmator.

Dupa ce a ratat câteva etape in Serie A si un meci al nationalei României, din cauza unei accidentari la coapsa, Cristian Chivu a revenit miercuri pe teren in partida Chievo – AS Roma 2-2 (Bogdani ’17, Semioli ’32 / Totti ’34, ’47). Evolutia sa nu a fost foarte reusita si a fost apreciata cu 5,5 de Datasport, care scrie despre capitanul nationalei României ca „a fost si el vinovat de amneziile din defensiva Romei din prima jumatate de ora“. Chivu a parasit terenul in minutul 75, fiind inlocuit cu Mateo Ferrari.

Roma se mentine la 14 puncte in spatele liderei Inter, care a remizat pe teren propriu cu Udinese (1-1), intrerupându-si seria victoriilor.

Si Paul Codrea, cel de-al patrulea român din Serie A, a fost titular miercuri seara, in partida pe care echipa sa, Siena, a terminat-o la egalitate, scor 0-0, pe teren propriu, cu Livorno. Mijlocasul român a ramas pe teren pâna in minutul 85, când i-a luat locul Eremenko. Siena are 26 de puncte si se situeaza pe pozitia a 13-a in clasament.

Milan a remizat la Palermo

AC Milan a coborât pe pozitia a sasea in clasament, dupa remiza „alba“ inregistrata la Palermo (0-0), in meciul de miercuri, din runda a 26-a a primei ligi italiene. Eroul negativ al „rossonerilor“ a fost mijlocasul brazilian Kaka, acesta ratând o lovitura de la 11 metri in prima repriza.

In lupta pentru un loc de Champions League, Lazio a facut un pas important dupa victoria cu 3-1, de pe teren propriu, in fata formatiei Catania. Sicilienii au condus cu 1-0 (Colucci ’17), dar elevii lui Delio Rossi s-au dezlantuit in repriza a doua si au punctat de trei ori prin Pandev (’60), Siviglia (’88) si Rocchi (’90+5). „Lazialii“ au urcat pe locul al patrulea si au un avans de doua puncte fata de Empoli.

Serie A, etapa a 26-a

Rezultate: Inter – Udinese 1-1, Lazio – Catania 3-1, Sampdoria – Atalanta 2-1, Chievo Verona – Roma 2-2, Torino – Cagliari 1-0, Empoli – Messina 3-1, Siena – Livorno 0-0, Reggina – Fiorentina 1-1, Palermo – Milan 0-0, Ascoli – Parma 0-0.

Clasament: 1. Inter 67 de puncte; 2. Roma 53; 3. Palermo 45; 4. Lazio 40; 5. Empoli 38; 6. Milan 37; 7. Sampdoria 33; 8. Fiorentina 32; 9. Udinese 32; 10. Atalanta 31; 11. Catania 31; 12. Livorno 28; 13. Siena 26; 14. Torino 25; 15. Chievo Verona 23; 16. Cagliari 23; 17. Reggina 21; 18. Messina 20; 19. Parma 17; 20. Ascoli 15.