11.7 C
Știri de ultima orăSportArsenal, eliminata de Blackburn

Arsenal, eliminata de Blackburn

Arsenal Londra a parasit Cupa Angliei in faza optimilor de finala, fiind invinsa, cu scorul de 1-0 (0-0), pe terenul formatiei Blackburn Rovers. Unicul gol al meciului disputat pe „Ewood Park“ a fost marcat de atacantul sud-african Benni McCarthy, care l-a invins pe Almunia, in minutul 87, in urma unei erori a fundasului elvetian Philippe Senderos. Autorul golului intrase pe teren in repriza a doua. Formatia pregatita de Arsene Wenger a ratat in prima repriza o mare ocazie de gol, prin Julio Baptista, care nu a reusit sa inscrie cu capul dintr-o pozitie foarte buna. Cele doua echipe se mai intâlnisera o data in aceasta faza a competitiei, dar partida s-a terminat la egalitate si s-a recurs la rejucarea meciului asa cum prevede regulamentul competitiei. Pe 11 martie, in sferturile de finala ale Cupei Angliei, Blackburn Rovers o va intâlni pe Manchester City. Celelalte meciuri din antepenultimul act al competitiei se vor disputa dupa urmatorul program: Middlesbrough – Manchester United, Chelsea – Tottenham Hotspur, Plymouth – Watford.